Jak Microweber przeszedł ze startu z 3 pracownikami do 12 000 zarejestrowanych użytkowników

Zaledwie trzy lata temu Boris Sokolov i Peter Ivanov uruchomili Microweber (www.microweber.com). Zaczynali od trzech pracowników, ale dziś rozwinęli tę koncepcję do ponad 12 000 zarejestrowanych użytkowników i rozwijają się skokowo. Szacują, że instalacje Microweber wynoszą około 40 000, a w ciągu najbliższych pięciu lat przewidują, że osiągną 5-10 milionów.


Zrzut ekranu strony głównej Microweber.

Współzałożyciele Borys Sokołow i Piotr Iwanow poświęcili czas, aby porozmawiać z nami o początkach Microweber oraz o tym, jak rozwinęli platformę w tak krótkim czasie.

Pomysł Microweber narodził się dawno temu – w czasach, gdy były jeszcze firmą zajmującą się projektowaniem stron internetowych, w 2006 roku. System, który wtedy posiadali, działał zasadniczo tak jak obecny, ale jego interfejs nie był tak użyteczny przyjazny i miał mniej funkcjonalności.

Kiedy zobaczyliśmy, że nasi klienci nie mają problemu z pracą z tym CMS, samodzielną aktualizacją treści, przesyłaniem produktów i śledzeniem zamówień – co w przeszłości było dużym wyzwaniem – zdecydowaliśmy, że będzie to dobry produkt. Dlaczego nie rozwinąć go i ulepszyć i wydać jako produkt typu open source? – Peter Ivanov, współzałożyciele Microweber.

Wczesne dni Microwebera

Przed założeniem Microwebera Boris Sokolov i Peter Ivanov byli właścicielami firmy zajmującej się projektowaniem stron internetowych.

Byli jedną z pierwszych firm projektowych w Bułgarii i już pracowali nad różnymi projektami. Tło Borysa zajmowało się sitodrukiem i projektowaniem stron internetowych.

Dziś nadal jest projektantem, ale także ekspertem ds. Użyteczności w firmie. Peter jest samoukiem w PHP i programuje od około 10 lat. Jest programistą back-end dla Microweber.

Borys Sokołow

Microweber został początkowo opracowany przez zaledwie trzy osoby, a uruchomienie go zajęło kilka lat. CMS został przepisany raz, a obecnie przepisujemy go ponownie w ramach naszej nowej wersji. Może to zabrzmieć dużo pracy dla tak małego zespołu, ale byliśmy silnie zmotywowani faktem, że w czasach, gdy zaczynaliśmy, nie było ani jednego stabilnego systemu, na którym moglibyśmy liczyć jako programiści i projektanci stron internetowych.

Nie chcieliśmy używać WordPressa, Joomli ani Drupala, ponieważ były one zbyt ciężkie i niezdarne; nie mieliśmy nad nimi kontroli. Musieliśmy robić aktualizacje za każdym razem, gdy robili aktualizacje.

Peter dodał: „Zasadniczo byliśmy grupą entuzjastów, po prostu sfrustrowanych tym, co mieli do zaoferowania obecni twórcy oprogramowania. Mieliśmy dość zmęczenia napotykaniem tych samych wyzwań – niektóre cechy doprowadzały ich do szaleństwa, a brak jeszcze bardziej. Stopniowo zaczęliśmy budować pewność siebie, że mogliby zrobić to lepiej – na wiele sposobów. I mieliśmy energię, entuzjazm i determinację, aby to zrobić. ”

zrzut ekranu z microweber marketplaceZrzut ekranu z Microweber Marketplace dostarczony przez Microweber.

Oznaki sukcesu

Firma nadal ma siedzibę w Bułgarii, która jest ojczyzną Piotra i Borysa. „Jesteśmy zaznajomieni z otoczeniem, w którym pracujemy i całym biznesem w naszej dziedzinie” – powiedział Boris.

Peter dodał: „Wspaniałą rzeczą w Bułgarii jest to, że po pierwsze są tutaj wyjątkowo dobrzy eksperci IT, a po drugie jesteśmy członkami UE. Jedną z wad jest to, że wielu inwestorów wciąż uważa nasz mały kraj Europy Południowo-Wschodniej za „egzotyczne” miejsce docelowe inwestycji i nieco waha się, by zainwestować tutaj swoje pieniądze. W końcu Bułgaria jest częścią UE dopiero od 11 lat, a inwestorzy prawdopodobnie nadal oczekują dalszych reform. I prawdopodobnie mają rację.

Informacje zwrotne od użytkowników Microweber na Twitterze

Wesprzyj to, co jest prawdopodobnie najpiękniejszą stroną internetową, jaką kiedykolwiek stworzono za pomocą #microweber na @awwwards https://t.co/1dMhpfvFuj

– Ash (@ ash2rain) 26 maja 2015 r

Właśnie odwiedzam nowe #CMS #procceswire i @Microweber, które mają świetną funkcję. Nie możemy się doczekać, aby stworzyć z nimi stronę internetową. Https://t.co/A04fMDySxs pic.twitter.com/ngn5rBLx65

– Kurniawan (@ainpoenya) 4 kwietnia 2018 r

Wzrost w 3 krótkie lata

Mimo kilku wyzwań firma wzrosła z trzech pracowników w 2015 r. Do sześciu lub siedmiu głównych osób plus dziesiątki pracowników zdalnych. Ich nadzieją jest dalszy rozwój zespołu wraz ze wzrostem zamówień. Chcą także kontynuować rozwój swojej społeczności – tych, którzy korzystają z otwartej platformy CMS i wspierają ją.

„Jesteśmy przekonani, że dzięki wydaniu naszej nowej wersji w połowie maja umocnimy naszą pozycję jako produktu, który może konkurować z gigantami na rynku” – powiedział Boris.

Pokonywanie wyzwań

W pewnym momencie każdy startup ma wyzwania, z którymi musi się zmierzyć, jeśli chce naprawdę odnieść sukces. Microweber nie jest inny. Podjęli wiele trudnych decyzji w celu przezwyciężenia wyzwań, takich jak problemy z przepływami pieniężnymi – co jest wspólne dla wielu startupów, które zaczynają odnosić sukcesy.

Jeśli chodzi o biznes, każda firma ma te same problemy i dotyczy głównie finansów. Byliśmy w stanie sprostać tym wyzwaniom z dużą ilością pracy, entuzjazmu i niedostatków.

W pewnym momencie, aby zaoszczędzić pieniądze, opuściliśmy stolicę Sofii, gdzie musieliśmy płacić czynsz i gdzie standard życia jest zasadniczo wyższy i wróciliśmy do naszych rodzinnych miast na dwa lata. Pracowaliśmy zdalnie nad projektami stron internetowych dla różnych klientów, aby zarabiać pieniądze, które następnie zainwestowaliśmy w Microweber.

Znalezienie sukcesu

Microweber znajduje się na liście 10 najlepszych startupów w Bułgarii.

Zapytałem ich, jak osiągnęli sukces tak szybko, ale Boris podzielił się tym, że nie czuł się tak szybko i że trzy lata nie są fenomenalnym okresem na osiągnięcie tego, co udało im się osiągnąć. „Gdybyśmy mieli 50 osób pracujących nad naszym projektem, zrobilibyśmy to w sześć miesięcy.” Uważa, że ​​po części zostali uznani za startup, ponieważ Bułgaria jest małym krajem i nie ma wielu prawdziwie bułgarskich startupów technologicznych. „Gdy pojawia się nowy gracz, trudno mu pozostać niezauważonym”.

Ma jednak pewne mądre rady dla innych, którzy chcą założyć własną firmę.

Jedyną radą, jaką dałbym właścicielom startupów, jest: „Nigdy się nie poddawajcie, chłopaki”.

Kochaj to, co robisz, bądź pasjonatem tego. Jeśli uważasz, że jesteś lepszy od konkurencji, bądź do tego pewny i staraj się to udowodnić.

Finansowanie twojego startupu

Decyzja o przyjęciu Microweber Open Source oznaczała, że ​​potrzebne były pieniądze na start. Microweber pomyślał o rozpoczęciu Kickstartera, ale nie byli jeszcze gotowi, więc przestali. Kickstarter może być cennym zasobem dla małych startupów, ale fundusze te znalazły się na innych platformach.

Boris powiedział, że wpadli na pomysł filmu na YouTube. W tym czasie wideo było bardziej sposobem na motywację. Jednak po miesiącu lub dwóch od uruchomienia filmu na stronie głównej zebrano kilka tysięcy dolarów amerykańskich. Po prostu wezwali do darowizn, które przyciągnęły sponsorów, a jeden sponsor przekazał 1000 USD. „To naprawdę zmotywowało nas do dalszej pracy.”

Czego się nauczyłem

Specjalne podziękowania dla Borysa Sokołowa i Piotra Iwanowa. Ci dwaj byli ciepli, przyjaźni i otwarci, ale także doświadczeni biznesmeni z większą wiedzą techniczną między nimi niż wiele całych działów IT. Pasjonują się oferowaniem swojego produktu jako open source, więc jest on dostępny dla każdego na świecie, kto chce go używać, a taka postawa przenika wszystko, co robią.

Oto kluczowe rzeczy, których nauczyłem się od tych dwóch:

 1. Nie musisz czekać, aż zdobędziesz fundusze lub wszystko, co jest na początek idealne. Pracuj ciężko, wykorzystaj swój pomysł, a reszta nadejdzie.
 2. Zatrudnij najlepszych ludzi do współpracy, nawet jeśli są w połowie świata.
 3. Bądź otwarty na nowe pomysły i pozwól innym rozwijać swój pomysł.
 4. Poszukaj unikalnych sposobów na zbieranie pieniędzy. Nie zawsze chodzi tylko o Kickstarter.
 5. Bądź pomocny i przyjazny dla wszystkich, których spotkasz. Pomaga im to, a także może pomóc w przyszłości. Świat biznesu naprawdę dotyczy sieci.
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map