12 sposobów na zrozumienie odbiorców (i dostarczanie gwiazdowej zawartości)

Przestarzałe: _usort_terms_by_ID jest przestarzałe od wersji 4.7.0! Zamiast tego użyj wp_list_sort (). w /home/218053.cloudwaysapps.com/wmdtwanpyt/public_html/wp-includes/functions.php online 4713


Jesteś blogerem z głodnym czytelnikiem. Lub copywriter z bardzo potrzebującym klientem. Lub – dlaczego nie? – Generalny sprzedawca treści, który musi sprzedać produkt docelowym odbiorcom.

Bez względu na rolę w łańcuchu tworzenia treści wiesz, że nie możesz dostarczyć wiadomości bez uprzedniej znajomości odbiorców.

W idealnym świecie każdy czytelnik uważa nasze treści za interesujące; prawdziwe życie jest inne – jako pisarze musimy przyciągnąć uwagę czytelnika!

Kim naprawdę jest twoja publiczność?

Przygotuj się na publiczność!

Ten artykuł ma na celu przedstawienie 12 pomysłów na zrozumienie, z jakimi ludźmi rozmawiasz, czego od ciebie oczekują i jak możesz im pomóc poprzez swoje treści lub usługę.

Korzystaj z tych pomysłów w sposób, który najbardziej odpowiada Twojej firmie, niezależnie od tego, czy wybierzesz tylko kilka, czy planujesz wykonać je wszystkie jako kroki w dowolnej kolejności. Liczy się to, że możesz napisać angażującą kopię, która konwertuje.

Do twojego sukcesu!

1. Pomyśl o swoim idealnym czytniku

Opisz swojego czytelnika. Naprawdę, weź kawałek papieru i długopis i zacznij pisać. Pomyśl o potrzebach czytelnika, pragnieniach, marzeniach. Dowiedz się, czego szukają Twoi czytelnicy. Rozśmiesz ich. Ostatecznie bądź świadomy WHO czyta twojego bloga!

Pomyśl o swojej demografii – czy podoba Ci się studentka, nowa i oczekująca matka, przedsiębiorca, marketer internetowy? Tylko kto dokładnie czyta to, co tam publikujesz?

Ponownie pomyśl o swoich idealnych czytelnikach. Spraw, aby ich losy były istotne w twoim życiu. Co macie ze sobą wspólnego? Jak stworzyć więź z czytelnikami, która mówi „wszyscy jesteśmy na tej samej stronie”?

Pomyśl także o tym, co TY chciałbyś przeczytać jako student pierwszego roku, nowa mama, młody przedsiębiorca lub początkujący marketer internetowy. Wprowadź w to prawdziwą myśl i uczucia i odwołaj się do tych, którzy czytają Twojego bloga. Poczują połączenie, które sprawi, że poczują się wyjątkowo i będą chcieli wrócić, aby przeczytać więcej.

Zrób sobie przysługę i przeczytaj kwestionariusz „Mój idealny klient” Tea Silvestre. Mówi jasno, jak skontaktować się z klientami – ehrm, czytelnikami – i jak lepiej ich poznać.

2. Przeprowadzaj wywiady z osobami w Twojej (rzeczywistej i potencjalnej) strefie potencjalnych czytelników

Zacznij od osób, które znasz, a następnie rozwinąć do nazwisk w swojej niszy. Zbieraj informacje, twórz statystyki i wykresy. Jako bloger możesz znaleźć przydatne ankiety i ankiety. Ankiety wśród odbiorców bloga pomagają określić dane demograficzne, które mogą być pomocne w zastosowaniu sposobu nr 1.

Sondaże, ankiety i wywiady pozwalają dowiedzieć się, kto czyta i kto może czytać – ich wiek, płeć, zawody, zainteresowania, ścieżki życia itp. Zaproś ich do skontaktowania się z Tobą i przedstawienia się i porozmawiania o tym, co lubią Twój blog. Dlaczego zdecydowali się pójść za tobą? Jakie posty są ich ulubionymi? Co takiego jest w tobie i twoich treściach, co nadaje ci wiarygodność w ich oczach?

Kiedy dowiesz się, kto czyta, możesz dowiedzieć się, jak dostosować swoją pracę do potrzeb czytelników. Innymi słowy, wpływ twoich treści na ludzi zależy od ilości kierowania i segmentacji, którą wykonujesz.

Kiedy dowiesz się, kto czyta, możesz dowiedzieć się, jak dostosować swoją pracę do potrzeb czytelników. W końcu to Twoi czytelnicy stworzą lub zepsują świetnego bloga.

Teoria grup wartości społecznych

Komunikacja marketingowa Chrisa Filla - konteksty, strategie i zastosowaniaKomunikacja marketingowa Chrisa Filla – konteksty, strategie i zastosowania

Twoja aktualna i potencjalna strefa czytelnicza z pewnością obejmie różne osoby, ale teoria grup wartości społecznych, o której mowa w podręczniku Chrisa Filla, Komunikacja marketingowa – Konteksty, strategie i aplikacje – i opracowana przez The Values ​​Company Ltd. – może być pomocna w sortowanie potencjalnych czytelników:

 • Odkrywcy – Czytelnicy należący do tej grupy są niezależni i pomysłowi, lubią znajdować własne sposoby robienia rzeczy i szukają osobistego spełnienia w życiu. Możesz uszczęśliwić tych czytelników, oferując treści, które pomogą im zaoszczędzić czas, pieniądze i wysiłek. Nie są zainteresowani nowymi rzeczami, chcą rzeczy, które działają i mogą wykorzystać je do spełnienia swoich marzeń.
 • Eksperymentaliści – Życie tych czytelników to ciągłe poszukiwanie nowych doświadczeń, pomysłów i wrażeń. Są energiczni i inteligentni i akceptują ryzyko bez względu na podejmowane wysiłki. Bez względu na niszę, dla której piszesz, stale dostarczaj nowe produkty, usługi i pomysły. Zaproś czytelników do eksperymentowania. Wypełnij treści wezwaniami do działania, które wzbudzą ich ciekawość.
 • Widoczni konsumenci – Ci czytelnicy lubią sięgać po najbardziej znane produkty lub gwiazdy, ponieważ uważają, że to pomoże im zdobyć szacunek. Bardzo cenią sobie własny wizerunek i chcą być kojarzeni tylko z najlepszymi nazwiskami w niszy i stale szukają marek i pomysłów, które sprawią, że będą wyglądać lepiej przed innymi ludźmi. Potraktuj tych czytelników treściami, które podkreślają, w jaki sposób celebrytka promuje określoną usługę lub pomysł, bądź z nimi wierny, koncentrując się na dużych markach i stylu życia na wysokim poziomie.
 • Należący – Możesz powiedzieć, że tego typu czytelnicy zachowują się konserwatywnie i starają się o aprobatę, ponieważ kierują się wyborami w oparciu o styl życia rodziców, usługi, zachowania religijne i / lub społeczne. Pisząc dla tych czytelników, podkreśl rolę rodziny, wartości społeczne i etykę. Jeśli oferujesz treści skupiające się na innowacjach, znajdź sposoby na powiązanie tych innowacji z obecnie „zatwierdzonymi” sposobami.
 • Ocaleni – To kategoria czytelników, którzy nie mogą decydować o sobie, ale będą musieli przetrwać (rzeczywiście) każdy fragment treści w pracy lub środowisku osobistym. Poddają się, że tak powiem, wysokiemu autorytetowi i nie szukają możliwości rozwoju jako osoby lub pracownicy, ponieważ wierzą, że każda rola w społeczeństwie jest przypisana z góry. Możesz pomóc tym czytelnikom, oferując sprawdzone, wiarygodne treści, którym mogą zaufać i z których łatwo korzystać, sugerując działania, które mogą wypróbować w ramach komunikatu „tak to działa”.
 • Resistresje społeczne – Czytelnikami tego rodzaju są ludzie, którzy opierają się wszelkim zmianom status quo i przestrzegają zasad egzekwowanych przez autorytet i kodeks społeczny. Nie starają się czerpać przyjemności z pracy – starają się przynieść jedzenie do stołu, a nie szukać osobistej satysfakcji. Możesz spełnić oczekiwania tych czytelników, koncentrując swoją niszową treść na sposobach optymalizacji wydajności pracy i czasu oraz oferując recenzje produktów i usług, które spełniają zaufanie i aprobatę organu.
 • Bezcelowy – Słowo mówi wszystko – ci czytelnicy nie mają w życiu celów społecznych ani związanych z pracą. Żyją w oparciu o niskie dochody i niską samoocenę, więc nie można kierować do tych osób recenzji produktów luksusowych ani wskazówek dotyczących stylu życia. Pisanie dla tego rodzaju czytelników nie jest łatwe i istnieje ryzyko, że twoje pisanie stanie się monotonne, ale możesz spróbować „urozmaicić” życie tych, którzy czytają, dodając anegdoty i „tanie” wezwania do działań, aby „spróbować poprawić „trochę ich życia i / lub sytuacji zawodowej.

Idealnie, twoi odbiorcy należą do jednej lub dwóch z powyższych grup wartości społecznych, ale twoje wywiady, dane demograficzne i ankieta wśród użytkowników powiedzą ci, jak naprawdę są rzeczy – realistyczne jest założenie, że twoi odbiorcy składają się z mieszanki wszystkich siedmiu grup, w inny procent. Treść powinna odzwierciedlać różnorodność i spełniać wszystkie potrzeby w połowie lub poprzez dywersyfikację (tj. Kategoryzację) tematów i wezwań do działania.

3. Zbadaj odbiorców za pomocą różnych mediów

trend na Twitterze

Literatura, wywiady, filmy, programy szkolne.

Nawet programy telewizyjne i radiowe.

Istnieje wiele pomocnych materiałów, które pomogą Ci dowiedzieć się, jak skutecznie dostosować swojego bloga do określonych odbiorców.

Oglądaj programy telewizyjne, seminaria internetowe i prezentacje, w których przeprowadzane są wywiady z osobami w Twojej niszy – co mówią, które mogą pomóc Ci poprawić treść? Przejrzyj trendy i hashtagi na Twitterze oraz przeglądaj profile na Facebooku, aby zobaczyć, co dzieje się w Twojej niszy – czy możesz coś zmienić w świetny post lub artykuł?

Trochę przemyślanych badań może wiele powiedzieć o tym, jak zaspokoić potrzeby odbiorców. Nie bój się też uczyć i uczyć się od innych odnoszących sukcesy blogerów – dzielone doświadczenia i mądrość mogą ułatwić Ci pracę.

Aby uzyskać więcej wskazówek na temat badań, przejdź do Way # 7.

4. Przestudiuj konkurs

Mądrze jest patrzeć na to, z kim konkurujesz. Nie kopiować ich, ale zrozumieć, co stoi za ich sukcesem. Pomoże Ci zebrać pomysły na to, co napisać.

Szpiegowanie na stronach internetowych konkurentów

Jeśli twoja konkurencja jest biznesem online, możesz zacząć od zbadania bazy klientów publicznych i przeczytania referencji na ich stronie internetowej. Jeśli są kolejnym blogerem, upewnij się, że mają już duże bazy czytelnicze – co blogują na temat tych zdobywców? Co możesz powiedzieć, że odbiorcy blogera mogą odnosić się do Twojego bloga??

Praca w sieci ze swoimi konkurentami

Być może istnieje szansa na nawiązanie kontaktów z konkurencją i zostać partnerami. W takim przypadku zapytaj, czy możesz dzielić się zasobami między sobą i wspólnie dzielić bazę czytelniczą (na przykład poprzez publikowanie gości). Wszyscy wygrywają! Każdy dostaje więcej czytelników, ruchu i / lub klientów, a czytelnicy odkrywają nowe i interesujące punkty widzenia.

Pamiętaj jednak, że nie powinieneś naśladować stylu swojego konkurenta. Ucz się od tych, którzy odnoszą większe sukcesy niż ty, ale pozostań sobą. Jesteś wyjątkowy! Czytelnicy to wyczują i wrócą po więcej, gdy zobaczą, że masz inne podejście do pracy z różnymi pomysłami do zaoferowania.

5. Przeglądaj fora użytkowników specyficzne dla niszy

Fora są dobre, aby zobaczyć, co się dzieje w twojej dziedzinie i co widzowie uważają za interesujące i istotne w danym momencie. Świat dla webmasterów jest typowym przykładem tego, jak niszowe forum może dostarczyć niewiarygodnej ilości informacji, aby zrozumieć, czym martwią się ludzie w danej niszy!

Nie pozwól jednak, aby hałas odwrócił Twoją uwagę od twoich celów – na forach znajduje się dobre i złe jabłko bazy użytkowników, więc odfiltruj wszelkie zbędne dyskusje i skup się tylko na tym, co ważne – zwłaszcza na tematach, które zasadniczo są prośbami o pomoc , ponieważ stanowią one materiał pomocniczy do napisania odpowiedzi.

6. Czytaj komentarze na blogu i odpowiadaj na nie

Zaangażowanie to słowo. W ubiegłym roku Neil Pateil opublikował wnikliwy post na blogu o sile zaangażowania czytelnika za pomocą komentarzy – im więcej uwagi poświęcisz komentatorom, tym lepszy będzie zwrot z inwestycji. Komentarze na blogu stanowią klucz do zrozumienia Twoich odbiorców.

Komentarze, które czytelnicy umieszczają na Twoim blogu lub na blogach w Twojej niszy, pozwalają dowiedzieć się, czego ludzie naprawdę potrzebują i są zaniepokojeni (podobnie jak w punkcie 5), dzięki czemu możesz znaleźć się na miejscu i pomóc.

6 wskazówek, jak nawiązać kontakt ze swoim komentatorzy

 1. Upewnij się, że rozumiesz, co mówi czytelnik i odpowiedz odpowiednio – nie zgadnij, co byłoby dobrą opinią, ale upewnij się, że rozumiesz kontekst i napisz naprawdę pomocną odpowiedź.
 2. Unikaj odpowiedzi, które są tylko „Dzięki” lub „Fajnie”, ponieważ mogą wydawać się obraźliwe dla komentatora, który spędził czas na czytaniu i pozostawianiu wnikliwych opinii.
 3. Najpierw podziękuj komentatorowi, a następnie przejdź do odpowiadania na komentarz. Komentatorzy lubią wiedzieć, że ich opinie są mile widziane, więc daj im znać, że jesteś wdzięczny za ich czas. Unikaj pustych, nieprzydatnych odpowiedzi (patrz Porada 2), które nie pomagają i tylko powodują hałas w poście.
 4. Odnieś się do pytań w komentarzu w kolejności, w jakiej je otrzymujesz – rób punkty, aby łatwo zobaczyć odpowiedzi na zadane pytania.
 5. Potraktuj każdy komentarz poważnie, nie odtrącaj kogoś, jeśli ma coś do powiedzenia, że ​​ci się nie podoba lub z którym się nie zgadzasz, ale daj mu delikatnie znać, dlaczego się nie zgadzasz. Traktuj wszystkie komentarze tak, jak je otrzymałeś – co chciałbyś usłyszeć??
 6. Skorzystaj z wnikliwych komentarzy, aby przygotować kolejny tekst i podziękuj komentatorowi za pomysł (zarówno w odpowiedzi na komentarz, jak i w poście).

7. Przejrzyj produkty przygotowane dla docelowej grupy odbiorców

Zapoznaj się z literaturą napisaną dla docelowych odbiorców i zwróć uwagę na poziom, w jakim są zwykle napisani. Przejrzyj produkty, czasopisma, broszury, recenzje, wszystko, co pomoże ci użyć głosu i tonu, które przyciągną twoich czytelników i pomogą im pozostać skupionym.

Produkty takie jak kosmetyki, ubrania i żywność mogą również wiele powiedzieć o stylu życia docelowego czytelnika. Wiedza, że ​​może to pomóc zawierać anegdoty i przykłady, które są specyficzne dla odbiorców i do których odbiorcy mogą się odnosić.

8. Weź udział w konwencjach i konferencjach

DrupalCon London Group ZdjęcieMożesz dowiedzieć się więcej o swojej publiczności na niszowych konferencjach i konwencjach. Będziesz nie tylko narażony na nowe badania i innowacje, ale także skontaktujesz się – na poziomie formalnym i nieformalnym – z ludźmi w tej samej niszy, do których możesz zadawać pytania, niezależnie od tego, czy są to konsumenci, profesjonaliści czy hobbystów.

Nie lekceważ też wartości komunikowania się z innymi pisarzami, aby dzielić się pomysłami i wymieniać się nimi – zjazd lub seminarium może zaoferować możliwości wykraczające poza tworzenie sieci, a możesz nawet odejść z historią lub tematem gotowym do napisania o.

Last but not least – możesz również spotkać potencjalnych klientów przy tych funkcjach, więc nie przegap okazji, aby się z nimi skontaktować.

9. Wystarczy posłuchać (i zanotować)

Henneke Duistermaat z CrazyEgg nazywa słuchanie najważniejszą umiejętnością copywritingu, ponieważ nie ma zrozumienia bez słuchania, a nawet Steve Slaunwhite z NetPlaces radzi, by „wejść do głowy kupującego”.

Umiejętności słuchania są podstawowymi umiejętnościami dla blogerów i autorów tekstów

Nie bój się dać ludziom trochę czasu. Czego chce Twój docelowy czytelnik? Czego pragną w życiu, biznesie lub szkole? Jakie produkty i usługi mogą być korzystne dla tych grup ludzi? Ile są skłonni wydać i jaki dochód muszą przeznaczyć na te produkty i usługi? Im więcej uczysz się o ludziach, dla których musisz pisać, tym dokładniej możesz dostosować dla nich swoją pracę, pomóc im, zainspirować ich, uszczęśliwić.

Pisanie to działalność społeczna

Patrz – sposób nr 8 daje wiele możliwości, ale nawet # 6 i # 7. Większość tego artykułu dotyczy słuchania (lub czytania, co jest podobne). Bądź ekspertem w ludziach, którzy cię potrzebują – poznaj ich i czego potrzebują i chcą.

To jedyny sposób na napisanie udanej kopii, która konwertuje.

10. Korzystaj z narzędzi SEO na swoją korzyść

Statystyki wyszukiwania, trendy, studia przypadków, narzędzia do badania słów kluczowych – mogą one wiele powiedzieć o tym, jak twoi odbiorcy zachowują się i wchodzą w interakcje z treściami twoimi lub konkurencji.

Czego należy szukać w ruchu (i jak to pomaga zrozumieć odbiorców)

 • Komentuj ruch – Rozmawialiśmy już o komentarzach w drodze nr 6, ale sprawdzanie statystyk ruchu pod kątem komentarzy może pomóc ci dowiedzieć się, w jaki sposób czytelnicy poruszają się po rozmowach, jakie treści szukają najczęściej i jak to się odnosi do treści komentarza. Możesz porównać te zachowania i porównać je z traffictem strony i / lub postu.
 • Dane demograficzne – Wiek użytkowników może wskazywać, w jakim stopniu Twoje treści odnoszą się do różnych grup wiekowych i które grupy wiekowe najbardziej przyciągają Twoje artykuły.
 • Jakość a ilość – Statystyki pokazują, ile osób odwiedza i jaki rodzaj zwiększenia ruchu uzyskujesz, ale ostatecznie jakość ruchu przewyższa ilość, więc porównaj i porównaj ruch generujący konwersje i ruch, który nie zapewnia.
 • Trafność – Analizując statystyki ruchu, upewnij się, że ruch, który otrzymujesz, jest zgodny z pisanymi treściami. Wiem, że może to zabrzmieć dziwnie, ale jest to wskazówka, że ​​wykonujesz dobrą robotę – gdy Twoje treści nie przyciągają odpowiednich użytkowników, coś poszło nie tak i może być konieczne ponowne skupienie się i praca, aby lepiej zrozumieć odbiorców.
 • Linki zwrotne – Ludzie, którzy zamieszczają linki do Twoich treści, są już częścią Twojej publiczności, więc stanowią przydatny dodatek do Twojej analizy odbiorców.

11. Odgrywanie ról i noszenie różnych czapek

Jest to przydatne, aby dowiedzieć się, jak myśleć o sposobie myślenia potencjalnego czytelnika (lub klienta).

Chociaż najlepszym sposobem na poznanie swoich czytelników jest podejście do nich i zapytanie, zdarzają się sytuacje, w których po prostu nie możesz tego zrobić – na przykład, kiedy masz termin i nie masz dostępnych beta testerów, lub gdy osoby, z którymi musisz przeprowadzić wywiad, nie są dostępne.

Załóżmy, że musisz nosić czapkę babci, która czyta Twój blog, aby poznać działania i pomysły, w które może się zaangażować, gdy odwiedzają ją wnuki na weekend.

Możesz nie mieć żadnej babci dostępnej na rozmowę w momencie, gdy jej potrzebujesz, ale możesz ją wymyślić – tak, zgadza się! Wymyślać! Stwórz fikcyjną postać, z którą możesz wchodzić w interakcje w umyśle i na papierze.

 • Zadawaj istotne role postaci, tak jak gdyby to był prawdziwy wywiad. Następnie załóż kapelusz postaci i odpowiedz na pytania. Jeśli nic nie przychodzi ci do głowy, obejrzyj film lub program telewizyjny o swoim idealnym czytelniku (babcia w tym przykładzie) i rób notatki.
 • Zredaguj swój artykuł i udawaj, że przeczytał go twój bohater – czy byliby zadowoleni z treści? Czy twoja rada jest ważna, pomocna? Jak czuje się osoba po przeczytaniu?
 • Wyobraź sobie całą scenę wywiadu, jakby to była scena filmowa. Wyobraź to sobie w pierwszej lub trzeciej osobie, ale staraj się być zaangażowany – czy twoje pytania są istotne? Czy przegapiłeś coś ważnego? Jeśli popełnisz błąd, nie martw się – zacznij od nowa, być może z nieco inną postacią w tej samej kategorii (więc nie będzie nudno!).

Nie bój się myśleć, czytać i pisać w kilku różnych stylach – nie bój się nosić więcej niż jednego kapelusza! Im więcej czapek nosisz, tym więcej osób do ciebie przemówi i tym bardziej odniesiesz sukces.

12. Słuchaj swoich „odwagi”!

Ostatecznie najlepszą strategią, na której możesz polegać, jest słuchanie „odwagi”, ponieważ mogą one skutecznie prowadzić cię do właściwego zrozumienia odbiorców. Intuicja i empatia odgrywają istotną rolę w każdym środowisku społecznym, a blogowanie lub copywriting są nie mniej ważne – dwie strony komunikują się, aby wykonać kopię!

Pomyśl o tym – od dawna znasz swoich lojalnych czytelników, rozmawiałeś z nimi, wykorzystywałeś ich wgląd do ulepszania swoich postów lub kopiowania, a ostatecznie rozwinęło się z nimi poczucie empatii.

Użyj tego. Łatwiej będzie opracować odpowiednią strategię treści i dostarczać gwiezdne treści.

BONUS – Nadaj swojemu idealnemu czytelnikowi nazwę (i napisz dla nich!)

Specjalizacja w swojej niszy

James Chartrand z Copyblogger nazywa ją Dorothea, a ona ma 60 lat na emeryturze i ma wątpliwości co do rozwiązań ubezpieczeniowych.

Jak nazywa się Twój idealny czytelnik??

W tym momencie mogłeś już odrobić lekcje z Way # 1.

Czas podać czytelnikom twarz, imię i historię. Jeśli potrzebujesz, zobacz Sposób nr 1, aby zapoznać się z technikami odgrywania ról. Tak długo, jak masz kogoś do pisania. Ale nie ogólny czytelnik – jak to ujął James: „Musisz pisać dla Dorothei” lub jakkolwiek nadałeś swojemu czytelnikowi pomysłów, „nie pisz dla demografii”.

Piszę dla ciebie, mój idealny czytelnik, któremu boli mnie głowa, ponieważ nie możesz wymyślić, jak pisać w sposób, który zaangażuje własnych czytelników i zbuduje lojalną publiczność. Nazywam cię Amanda (tutaj nie ma seksizmu, po prostu łatwiej jest mi rozmawiać z pisarzami, ponieważ jestem kobietą). W mojej wyobraźni piję kawę z tobą w barze i udzielam ci rad, tak jak zrobiłby to kolega lub przyjaciel.

Stawiam cię na pierwszym miejscu, a nie siebie. Próbuję ci pomóc w praktyczny sposób, bez puchu, ponieważ chcę, abyś odniósł sukces w tym, co robisz. Ostatecznie bycie pisarzem sprawia, że ​​czuję się nauczycielem – nie udaje mi się, gdy moja klasa nie udaje się zastosować w praktyce tego, czego nauczam.

Na pierwszym miejscu jest czytelnik, a to duch pisarza. Zanurz się w nim i zacznij pisać od serca. :)

Kredyty

Źródło zdjęcia: Thomas Hawk & Stowarzyszenie Drupal

Specjalne „podziękowania” należą się mojej duchowej córce Mandi Papieżowi za pomoc w fazach burzy mózgów i korekty tego złożonego artykułu. Dziękuję kochanie!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map