Porównaj Top 3 CMS (2017): WordPress vs. Joomla vs. Drupal

Zbudowanie własnej strony internetowej jest łatwiejsze niż kiedykolwiek – dzięki systemy zarządzania treścią (CMS). Dzięki tym platformom nie będziesz musiał pisać jednego wiersza kodu dla działań takich jak tworzenie treści, instalowanie motywu i dodawanie funkcjonalności.


Statystyki pokazują, że WordPress to obecnie najpopularniejszy CMS w świecie online. Obsługuje 27,8% wszystkich witryn w sieci; codziennie powstaje około 50 000 nowych witryn. Jednak fakt, że jest to najpopularniejszy CMS, nie oznacza, że ​​jest to jedyna opcja.

Wykorzystanie CMS i udziały w rynku według W3Techs (źródło).Wykorzystanie CMS i udziały rynkowe w 1 milionach najpopularniejszych witryn na podstawie statystyk opublikowanych przez BuildWith (źródło).

Jeśli chodzi o projektowanie i tworzenie stron internetowych, nie istnieje jedno uniwersalne rozwiązanie. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym blogerem, przedsiębiorcą czy korporacją, Twoja witryna będzie służyć jako cyfrowe rozszerzenie. Aby zbudować swój autorytet, musisz zaszczepić swoją osobistą markę we wszystkim – od postów na blogu po układ witryny.

Wybierając CMS, zasadniczo określasz kierunek rozwoju swojej witryny. Podczas gdy większość CMS może osiągnąć ten sam cel, którym jest stworzenie profesjonalnie wyglądającej witryny w ciągu kilku godzin, istnieje kilka kluczowych różnic, które będą miały wpływ na sposób prowadzenia i utrzymania witryny.

W tym artykule przyjrzymy się różnicom między trzema najpopularniejszymi platformami CMS – WordPress, Joomla i Drupal.

Szybkie porównania

Przed wszystkim innym, oto krótki przegląd trzech platform (na podstawie danych z Internet Lives Stats):

WordPressJoomlaDrupal
KosztWolnyWolnyWolny
Stosowanie311,682 milionów26 474 milionów31 216 milionów
Darmowe motywy4000+1000+2000+
Darmowe wtyczki45,000+7 000+34 000+
PlusyKonfigurowalny, łatwy w użyciu, mnóstwo zasobów edukacyjnych, doskonała społeczność & wsparcieŁatwy do nauczenia, świetny portal pomocy, może być używany w sieciach społecznościowych, bezproblemowo integruje aktualizacje, więcej wbudowanych opcjiBardziej zaawansowane technicznie strony internetowe ogólnie działają lepiej na poziomie przedsiębiorstwa
ConsWymaga kodu do głównych dostosowań wizualnych, aktualizacje mogą powodować problemy z wtyczkamiModuły są trudne w utrzymaniu, CMS na środkowej płaszczyźnie (nie tak łatwy jak WordPress, nie tak zaawansowany jak Drupal)Użytkownicy potrzebują podstawowej wiedzy o HTML, PHP i innych językach programowania

WordPress vs Joomla

WordPress jest uważany za najbardziej odpowiednią platformę dla początkujących. Joomla nie jest jednak daleko w tyle. Ma również płynną krzywą uczenia się, przyjazny interfejs użytkownika i moduły, dzięki którym dodawanie funkcjonalności jest dziecinnie proste.

Niezależnie od tego, czy jesteś nowym blogerem, czy doświadczonym projektantem stron internetowych systemy są dla Ciebie świetnymi opcjami.

WordPress vs Drupal

Bez wątpienia WordPress jest o wiele łatwiejszy do nauczenia niż Drupal. Jednak nie jest tak potężny ani tak bezpieczny jak Drupal. Nie musisz być ekspertem w kodowaniu, aby pracować z Drupalem, ale wciąż potrzebujesz odrobiny doświadczenia, aby zbudować coś funkcjonalnego.

Jeśli dopiero zaczynasz blogować, to WordPress jest lepszym wyborem dla Ciebie. Ale jeśli masz doświadczenie w HTML, Drupal zapewni lepszą skalowalność.

Aby pomóc Ci podjąć decyzję, przyjrzymy się bliżej każdej z nich.

WordPress

Oficjalne linki 

 • WordPress.org
 • Wiadomości WordPress
 • Katalog wtyczek WordPress

Strony obsługiwane przez WordPress

 • Forbes
 • Tech Crunch
 • Sony

Zacznijmy od najpopularniejszego pakietu.

WordPress jest często uważany za najlepszy CMS dla początkujących i prostych blogerów. Nirav Dave, CTO & Współzałożyciel Capsicum Mediaworks, uważa, że ​​istnieje ponad 100 powodów, by kochać WordPress. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą szybko uruchomić witrynę. Dzięki mnóstwu dostępnych motywów, wtyczek i narzędzi zewnętrznych możesz zbudować dowolną witrynę, o której myślisz w niecały dzień.

Pro 1: Łatwy w użyciu i dostosowaniu

Jedną z zalet bycia najpopularniejszym CMS jest to, że większość platform hostingowych zawiera już funkcje łatwej instalacji WordPress. Te narzędzia do instalacji jednym kliknięciem oszczędzają dużo czasu i zapobiegają typowym błędom popełnianym przez nowych właścicieli witryn.

Oprócz instalacji WordPress deska rozdzielcza ułatwia także poruszanie się po CMS. Tutaj znajdziesz wszystko, od postów na blogu po ustawienia strony. W ciągu kilku minut możesz zacząć pisać własne posty na blogu. Jeśli nie jesteś zadowolony z wyglądu pulpitu nawigacyjnego, możesz wybrać własny motyw, przechodząc do opcji Użytkownicy > Twój profil i edycja „Opcji osobistych”.

opcje osobisteKonfiguracje interfejsu WordPress.

Pamiętaj, że WordPress instaluje domyślny motyw dla nowych stron internetowych. Możesz to łatwo zmienić, przechodząc do Wygląd > Tematy. Chociaż istnieją tysiące darmowych motywów dostępnych dla WordPress, nadal łatwo jest stworzyć ogólną witrynę.

Na szczęście każdy motyw pozwala szybko dostosować niektóre elementy wizualne, takie jak obrazy tła, menu i nagłówki. Oprócz motywów możesz także dostosować inne aspekty witryny, takie jak menu, strony i system komentarzy.

tematyWybór motywów WordPress.

Jeśli chodzi o dodawanie funkcjonalności, możesz polegać na WordPress wtyczki aby szybko zintegrować określone funkcje. Czy to w przypadku formularza zgody, suwaka obrazu lub formularzy kontaktowych – wystarczy zainstalować odpowiednią wtyczkę i gotowe.

Aby znaleźć wtyczki, które mogą odpowiadać Twoim potrzebom, przejdź do Wtyczki > Dodaj nowe.

wtyczkiKatalog wtyczek WordPress.

Pro 2: Dużo zasobów edukacyjnych & Doskonała społeczność

Ponownie, dzięki swojej popularności, Internet jest pełen samouczków, przewodników i innych zasobów edukacyjnych WordPress. Dobrym miejscem na początek jest WordPress Codex, który jest oficjalnym repozytorium wiedzy CMS. Możesz także zapoznać się z forami pomocy technicznej, aby uzyskać odpowiedzi na określone pytania.

Oczywiście nie można oczekiwać, że użytkownicy staną się ekspertami, czytając przewodniki online. Dlatego musisz poszukać wielu zasobów edukacyjnych, aby udoskonalić swoje umiejętności – czy to seria samouczków na YouTube, eBook, czy blog związany z WordPress. Poszczególne wtyczki i motywy są również dostarczane z zestawem samouczków, które pomogą Ci jak najlepiej je wykorzystać.

Czego możesz nie lubić w WordPress:

 • Nauczenie się korzystania z każdej wtyczki może być żmudne. Chociaż instalowanie nowych wtyczek jest łatwe, użytkownicy mogą być zdezorientowani, jak modyfikować swoje ustawienia. Przez większość czasu ustawienia wtyczek można znaleźć w menu Ustawienia. Wtyczki mogą również integrować się bezpośrednio z pulpitem nawigacyjnym, co znacznie ułatwia ich znajdowanie i modyfikowanie.
 • Dogłębne dostosowanie wymaga znajomości kodowania. WordPress ma bardzo wysoki pułap, jeśli chodzi o to, co możesz zrobić. Idąc do wyglądu > Edytorze, możesz modyfikować każdy element witryny za pomocą PHP, HTML i CSS. Jednak eksperymentowanie z małymi zmianami naraz może być niebezpieczne, jeśli nie wiesz, co robisz. Dlatego musisz cierpliwie uczyć się tych języków.
 • Niektóre instalacje wtyczek i motywów mogą stanowić zagrożenie dla Twojej witryny. Oprócz biblioteki WordPress możesz także uzyskiwać motywy i wtyczki ze źródeł zewnętrznych. Bądź ostrożny, ponieważ te zewnętrzne źródła mogą zawierać luki w zabezpieczeniach, które zagrażają integralności Twojej witryny.
 • WordPress może wymagać dużych zasobów. Przeciążenie wtyczek może spowolnić działanie witryny – kompromis doświadczenie użytkownika oraz zdolność Twojej witryny do generowania ruchu. Aby to zrekompensować, może być potrzebne bardziej wydajne rozwiązanie hostingowe, które zwiększa całkowity koszt utrzymania witryny.

Joomla

Oficjalne linki

 • Joomla.com
 • Wiadomości z Joomla
 • Katalog rozszerzeń Joomla

Popularne strony internetowe obsługiwane przez Joomla:

 • Lipton
 • Linux
 • Uniwersytet Harwardzki

Joomla jest podobna do WordPress na wiele sposobów. Jest również łatwy w użyciu, łatwy w instalacji i można go łatwo rozszerzyć za pomocą moduły – odpowiednik wtyczek WordPress. W rezultacie jest to druga najlepsza opcja dla początkujących.

Pro 1: Łatwy w użyciu i nauce

Chociaż wygląd jest kwestią preferencji, interfejs użytkownika Joomla jest bardziej nowoczesny i czystszy. Jedną z jego zalet w stosunku do WordPressa jest to, że menu są już rozszerzone do rozruchu, więc łatwo jest obejść CMS i wykonywać funkcje, takie jak tworzenie nowych artykułów, konfigurowanie szablonów itp..

dziarskośćWewnątrz systemu Joomla.

Jednak początkujący mogą być bardziej zastraszani do eksploracji Joomla ze względu na liczbę dostępnych opcji. Oprócz menu po lewej stronie znajduje się również menu na górnym pasku po prawej stronie nad logo „Panelu sterowania”. Aby uniknąć zamieszania, pamiętaj, że niektóre elementy z menu lewego i górnego paska są podobne, w tym „Treść”, „Użytkownicy” i „Rozszerzenia”.

Podobnie jak WordPress, Joomla ma kilka stylów i szablonów, które mogą szybko nadać Twojej witrynie charakterystyczny wygląd. Jednak spośród wszystkich trzech systemów zarządzania treścią Joomla oferuje najłatwiejsze rozwiązanie w zakresie tworzenia sieci społecznościowej. Dzięki platformom takim jak EasySocial i JomSocial dzieli Cię zaledwie kilka minut od własnej witryny sieci społecznościowej.

joomlaRozszerzenia Joomla.

Joomla oferuje również świetne wsparcie za pośrednictwem portalu społecznościowego. Tutaj możesz znaleźć przydatne informacje, takie jak przewodniki, porady i wskazówki. Możesz także przejrzeć listę kontrolną bezpieczeństwa, w której znajduje się przewodnik krok po kroku, jak chronić swoją witrynę Joomla.

Pro 2: Bezproblemowe aktualizacje

Dzięki WordPress aktualizacje mogą powodować problemy ze zgodnością wtyczek i uniemożliwić prawidłowe działanie witryny. W przypadku Joomla prawie nigdy tak się nie dzieje, dlatego utrzymanie go na dłuższą metę jest nieco mniej uciążliwe.

Aby zaktualizować Joomla, po prostu spójrz na menu „Konserwacja” i poczekaj, aż system sprawdzi nowe aktualizacje. CMS, a także aktualizacje rozszerzeń, są sprawdzane za każdym razem, gdy przechodzisz do Panelu sterowania, więc pamiętaj, aby często sprawdzać.

Pro # 3: Więcej wbudowanych ustawień

W porównaniu do WordPress, Joomla jest o wiele bardziej kompleksowy w zakresie konfiguracji. Przechodząc do konfiguracji > Globalnie możesz zmieniać różne ustawienia, takie jak nazwa witryny, domyślna captcha, prawa do treści i uprawnienia. Możesz także określić ustawienia SEO, które mogą poprawić wiarygodność witryny w rankingu w wyszukiwarkach.

Pomimo wielu opcji, strona konfiguracji Joomla jest o wiele łatwiejsza w nawigacji, ponieważ już teraz agreguje ustawienia wszystko składniki.

opcjeKonfigurowanie Joomla

Czego możesz nie lubić w Joomla

 • Podobnie jak wtyczki WordPress, moduły potrzebują więcej czasu na naukę i utrzymanie. Ponadto liczba dostępnych modułów dla Joomla jest znacznie mniejsza niż liczba wtyczek dla WordPress.
 • Interfejs użytkownika nie jest zbyt przyjazny dla początkujących. Mając wystarczająco dużo czasu, można argumentować, że Joomla ma lepszy interfejs w zakresie organizacji. Ale dla początkujących może być wręcz mylące.

Drupal

Oficjalne linki

 • Drupal.org
 • Wiadomości z Drupala
 • Usługi Drupal

Popularne strony internetowe obsługiwane przez Drupal:

 • Tesla
 • Warner Bros. Records
 • Uniwersytet Oksfordzki

Doświadczeni twórcy stron internetowych potwierdzają, że Drupal to najpotężniejszy CMS. Jednak jest również najtrudniejszy w użyciu. Ze względu na swoją elastyczność Drupal jest drugim najczęściej używanym CMS na świecie, ale nie jest ulubionym wśród początkujących.

Pro 1: Najbardziej zaawansowany CMS

Kluczową różnicą między Drupalem a innymi systemami zarządzania treścią jest procedura instalacji. Dzięki Drupal jesteś już proszony o skonfigurowanie swojej witryny podczas instalacji. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, a wszystko będzie dobrze.

drupalInstalowanie nowego Drupala.

Pomimo tego, że jest bardziej zaawansowany, Drupal oferuje prosty, minimalistyczny interfejs.

Powinieneś mieć dostęp do podstawowych funkcji, takich jak dodawanie treści i instalowanie motywów z łatwością. Wszystkie są dostępne z głównego menu Drupala, które domyślnie można znaleźć na górze strony.

Dodaj zawartośćDodawanie treści w Drupal.

Jednak Drupal stosuje bardziej techniczne podejście do budowy układu i struktury witryny. Na przykład sekcje witryny, takie jak menu, nagłówki i treść, są zgodne z systemem „blokowania”. Każdy blok jest tworzony i uruchamiany przez czysty kod HTML. Istnieje zestaw gotowych bloków dla wspólnych elementów, takich jak skróty, stopki i wiadomości, ale najprawdopodobniej poświęcisz dużo czasu na kodowanie własnych bloków w przyszłości.

bockBudowanie własnego bloku w Drupal.

Na szczęście nadal dostępne są przewodniki, które mogą pomóc Ci nauczyć się i zrozumieć, jak korzystać z Drupala. Oferują również obszerną dokumentację i doskonałe wsparcie za pośrednictwem swojej strony internetowej. Możesz także polegać na dystrybucje które mogą zapewnić wstępnie skonfigurowane struktury i komponenty – pozwalając szybko zbudować określony typ strony internetowej bez obszernego kodowania.

Pro 2: Zabezpieczenia klasy korporacyjnej

W przypadku CMS, który zasila witryny rządowe, nie ma powodu wątpić w możliwości bezpieczeństwa Drupala. Jak tylko zostaną wykryte luki w zabezpieczeniach, natychmiast publikują je na swojej stronie, aby uświadomić użytkownikom.

Możesz także przejść do Zarządzaj > Konfiguracja > System > Cron, aby umożliwić CMS automatyczne sprawdzanie dostępności aktualizacji.

cronUruchamianie zadań cron wewnątrz Drupala.

Ponieważ strony zasilane przez Drupal mniej polegają na wtyczkach, zazwyczaj działają lepiej – o ile są poprawnie skonfigurowane. Głównym tego powodem jest to, że zużywają mniej zasobów.

Czego możesz nie lubić w Drupal

 • Drupal ma stromą krzywą uczenia się. Aby pomyślnie zbudować „kompletną” stronę internetową, musisz ubrudzić sobie ręce i nauczyć się podstaw kodowania. Znajomość sposobu korzystania z CMS jest również wyzwaniem dla początkujących.
 • Duże aktualizacje wymagają intensywnej pracy. Na przykład uaktualnienie do Drupala 8 z Drupala 7 jest całkowitym przeprojektowaniem. Chociaż treść można łatwo przenieść do nowszego CMS, może być konieczne przepisanie niektórych kodów.

WordPress vs. Joomla vs. Drupal – Który jest najlepszy dla początkującego?

David Attard z Dart Creation polecił WordPress jako CMS dla początkujących. „Jako projektant stron internetowych, który wykorzystał wszystkie trzy powyższe CMS, mogę bez cienia wątpliwości powiedzieć, że WordPress jest z pewnością najłatwiejszym z tych trzech”.

Joomla istnieje już jako CMS dłużej i koncentruje się głównie na aspektach CMS, podczas gdy WordPress zaczął jako blog, który następnie rozwinął się w CMS.

Podczas gdy WordPress zawsze koncentrował się na prostocie, a ogólna idea korzystania z niego przez publiczność, publiczność Joomla zawsze była nieco bardziej techniczna. W rzeczywistości większość początkujących w Joomla będzie narzekać na stromą krzywą uczenia się – chociaż po tym, jest bardzo potężna. Jednak na pewno, jeśli ktoś musiałby szybko założyć stronę internetową, bez wcześniejszej wiedzy, WordPress jest właściwą drogą.

Drupal z drugiej strony zawsze był trochę niszowym narzędziem dla projektantów / programistów i zawsze miał być używany i rozwijany przez programistów, którzy pracują na stronach internetowych dla swoich klientów.

David Attard, DART Creations

Jerry Virgo, właściciel Virgo Web Design, wspomniał, że „Wszystkie 3 mogą tworzyć świetne strony internetowe – ale dzięki popularności WordPress ma więcej opcji projektowania motywów, które [są] ogromną korzyścią dla początkujących, więc łatwo go polecić dla początkujących. ”

Spośród nich Drupal jest zdecydowanie najgorszy dla początkujących. Jego intuicyjny interfejs użytkownika jest trudny w użyciu, a wiele zadań najlepiej wykonać za pomocą wiersza poleceń, co prowadzi do stromej krzywej uczenia się.

WordPress ma najłatwiejszy w obsłudze interfejs i jest również najłatwiejszy do rozwijania, gdy użytkownicy stają się bardziej komfortowi w programowaniu.

Joomla jest gdzieś pośrodku, ponieważ jej interfejs użytkownika jest prawie tak łatwy w obsłudze jak WordPress, a jednocześnie ma bardziej nowoczesną architekturę (MVC), jednak tworzenie lub modyfikowanie rozszerzeń będzie miało również krzywą uczenia się, ponieważ architektura MVC jest trudniejsza do zrozumienia.

Nowoczesna architektura i odziedziczone ramy programistyczne, takie jak Drupal i Joomla, są świetne dla programistów, ale początkujący będą mieli mniej trudności, zaczynając od WordPress.

Jerry Virgo, Virgo Web Design

Reed Adler z Comrade Web Agency wspomniał, że ich klienci wybrali WordPress w porównaniu do innych. „Jeśli chodzi o łatwość obsługi, nasi klienci zdecydowanie wybrali WordPress.”

Jako profesjonalny projekt strony internetowej & firma deweloperska z siedzibą w Chicago, tworzymy strony internetowe od prawie dziewięciu lat. Oczywiście eksperymentowaliśmy z różnymi platformami.

[Nasi klienci] mówią nam, że zarządzanie ich witrynami nigdy nie było łatwiejsze [dzięki WordPress]. Dla większości możliwość dodawania, usuwania i modyfikowania tekstu, zdjęć – a nawet filmów – daje im poczucie kontroli nad własnymi cyfrowymi przeznaczeniami.

Początkujący uwielbiają intuicyjne funkcje WordPress; a zwłaszcza możliwość cofnięcia się do poprzednich zapisanych wersji. W ten sposób, jeśli „ulepszenia” strony wymkną się spod kontroli, mogą zacząć od nowa bez żadnych problemów.

W przeciwieństwie do tego, Drupal przedstawia nadmiar opcji i często myli początkujących webmasterów. Joomla, starając się podawać wybory na srebrnym talerzu, nakręca zduplikowane przyciski & linki, które osiągają tę samą funkcjonalność.

Reed Adler, Comrade Web Agency

Nick Savov, dyrektor ds. Wsparcia w OSTraining, uznał WordPress za najlepszy CMS dla absolutnie początkującego. „Ponieważ OSTraining jest największym na świecie ośrodkiem szkoleniowym dla systemów CMS typu open source, mamy wyjątkową możliwość obiektywnej analizy tych 3 systemów CMS”.

Dla absolutnie początkującego WordPress jest zdecydowanie najlepszym CMS na początek. Jest prosty i łatwy w użyciu. Interfejs użytkownika jest intuicyjny, a kiedy nauczysz się prostego przepływu pracy, możesz łatwo zarządzać witryną.

Ponadto, ponieważ obsługuje ponad 25% sieci, ma dużą społeczność i ekosystem. Firmy i osoby prywatne stworzyły szeroką gamę produktów i usług w celu wspierania Ciebie i Twojej witryny.

Na przykład istnieją firmy tematyczne, firmy hostingowe specyficzne dla WordPress i firmy szkoleniowe.

Jeśli potrzebujesz wtyczki do rozszerzenia możliwości WordPress, dostępnych jest 50 000. Wyszukiwanie wtyczek ułatwia znalezienie tego, czego potrzebujesz i odkrywanie nowych.

Wreszcie WordPress oferuje doskonałą kompatybilność wsteczną między aktualizacjami.

Z tych powodów WordPress jest naszym najlepszym wyborem dla absolutnie początkujących.

Szybkie zawijanie

Wybór CMS jest kluczowym krokiem dla potencjalnych właścicieli witryn. Upewnij się, aby kopać głęboko, aby wybrać odpowiednią platformę, która odpowiednio spełni twoje potrzeby.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map