Laman web Tre mënyra të thjeshta për të krijuar një: Udhëzues fillestar hap pas hapi

Krijimi i një faqe interneti është super e lehtë në 2020.


Ju nuk keni pse të jeni një teknik geek dhe sebagai program një.

Ndiqni metodën e duhur. Zgjidh platformat dan duhura. Përdorni mjetet e duhura. Adakah jesh 100% gjob 100.

Kam pasur njohuri zero në zhvillimin e web-it kur kam filluar biznesin tim online në 2004. Unë nuk punësova një zhvillues të uebit deri njëmbëdhjetë vjet më vonë. Tidak semestinya.

Sot – ne kemi mjete inovatif t zhvillimit dhe platformforma më të mira të masyarakatimit të uebit.

Tre mënyra të thjeshta për të bërë një faqe interneti:

Gjithashtu lexoni – Emri i Domain për Dummies.

2- Blej një web hosting

Seorang hos web është një kompjuter i madh (aka, pelayan) quan ruan faqet e internetit tuaj. Disa kompani gjigande – si Amazon, IBM dhe FB, posedojnë dhe menaxhojnë serverat e tyre në internet; bizneset e tjera thjesht marrin me qira ofruesit e tyre nga një ofrues hosting (që është shumë më i lirë dhe më i lehtë).

Shënim: Hiqni këtë hap nëse jeni duke zgjedhur një ndërtues të faqes për të krijuar faqen tuaj ().

Hosting Laman Web

Disa shërbime mikpritëse miqësore për të parë.

Host WebRegjistrohuVërejtjet
Hosting A2$ 4.90 / blnHost web i shpejtë, i riu miqësor.
Bluehost$ 3.95 / blnImimimi i lirë i regjistrimit, i riu miqësor.
Awan Hostgator$ 8.95 / blnImmim i arsyeshëm, pelayan i besueshëm.
HostPapa$ 3.36 / blnWeb hos Eko-miqësore, zbritje ekskluzive.
Hosting InMotion$ 3.49 / blnImimimi i lirë i regjistrimit, serveri i besueshëm.
Tapak Tapak$ 5.95 / blnIndustria # 1 sembang langsung mbështetje, host web tëngurta.

Pendedahan FTC

WHSR të marrë tarifat dan rujukan nga disa prej kompanive të përmendura në këtë artikull. Duhen shumë përpjekje dhe para për të krijuar përmbajtje të dobishme si kjo – mbështetja juaj vlerësohet shumë.

Sapo të keni emrin e domain dhe web hosting në vend, është koha që të rrokullisni mëngët dhe të filloni të krijoni!

Metoda # 1: Krijimi i një faqe interneti nga e para

Aftësi dhe mjete të kërkuara

 • Knwoledge: Funksionimi themelor i kompjuterit dhe internetit; HTML, CSS dan PHP (jo i detyrueshëm, por më mirë nëse njihni bazat)
 • Alatan: WordPress, joomladhe Drupal

CMS ose një Sistem për Menaxhimin e Përmbajtjes është ndërtuar në mënyrë taktike që i përshtatet fillestarëve të ditës së parë në punë për zhvilluesit e internetit me përvoj.

Është një aplikacion softuerik që e bën të lehtë krijimin dhe menaxhimin e përmbajtjeve në internet. Shumica e tyre janë të hapura dhe të lirë për t’u përdorur.

N dse dini bazat e HTML, CSS ose PHP, është e dobishme për ju. Nuk është një problem i madh nëse nuk e dini, sepse këto platformforma janë shumë intuitif. Këtu janë tri zgjedhje të lira të platformave CMS që ju mund të zgjidhni sipas nevojës tuaj.

Krahasime të shpejta

watakistikaWordPressjoomlaDrupal
Kostofalasfalasfalas
Përdorim311,682 juta26,474 juta31,216 juta
Temat Pa halamanë4.000 +1,000 +2,000 +
Plugin falas45,000 +7,000 +34,000 +

rekuizitë

 • Shumë fleksibël dhe i përshtatshëm
 • Lehtë për t’u përdorur,
 • Tona të burimeve të të mësuarit,
 • Komunitet i shkëlqyeshëm dhe mbështetje

Mësoni më tepër

 • Ne flasim për duke ndërtuar një blog nga e para duke përdorur WordPress në këtë udhëzues.
 • Ju mund ta provoni këtë CMS p falr falas në WordPress.comOse shkarkoni CMS nga WordPress.org.
 • Shihni një listë të Faqet e internetit 30 hebat që janë mundësuar nga WordPress.
 • Gambar ata ë janë të gatshëm të hidhen, këtu janë kompanitë më të mira të WordPress që ne rekomandojmë.
 • Faqe të krijuara duke përdorur WordPress: Forbes, Tech Crunch, Sony

joomla

Joomla është e ngjashme me WordPress në shumë mënyra. Është gjithashtu e lehtë për t’u përdorur, e lehtë për t’u instaluar dhe lehtë mund të zgjerohet me ndihmën e moduleveplugin ekuivalenti i WordPress. Si rezultat, kjo është alternativa e dytë më e mirë për fillestarët.

Megjithatë, fillestarët mund të jenë më të frikësuar për të eksploruar Joomla për shkak të numrit të opsioneve në dispozicion. Përveç menu së majtë, ekziston edhe një meny në shiritin e sipërm të sipërm mbi "logon e panelit të kontrollit". Baca lebih lanjut, ms harroni se disa nga artikujt në menunë e majtë dhe të sipërme të barit janë të ngjashme, duke përfshirë "Përmbajtje", "Përdorues" dhe "Zgjerime".

Ashtu si WordPress, Joomla ka disa stile dhe shabllona që shpejt mund t’i japin faqes suaj një pamje të veçantë. Oleh nga të tre sistemet e menaxhimit të përmbajtjes, Joomla ofron zgjidhjen më të lehtë kur është fjala për krijimin e një rrjeti social. Me platforma si EasySocial dhe JomSocial, ju jeni vetëm disa minuta large nga faqja juaj e internetit shumë të rrjeteve sociale.

Brenda sistemit Joomla. Brenda sistemit Joomla.

Keburukan

 • Modulet janë të vështira për tu ruajtur
 • Mesme CMS – Jo aq e lehtë sa WordPress, jo aq i avancuar sa Drupal

rekuizitë

 • Lehtë për të mësuar
 • Portali i ndihmës së madhe
 • Përditësimet integrohen në mënyrë të përsosur
 • Mesti opsione të ndërtuara

Maklumat lanjut

 • Shkarkoni dhe provoni Drupal falas këtu.
 • FAQ të krijuara duke përdorur Drupal: Tesla, Warner Bros Të dhëna, Universiteti i Oksfordit

Hap pas hapi procesin e krijimit të faqes duke përdorur WordPress

Pér këtë metodë, ne do të përdorim WordPress si shembullin tonë. Tani duhet të keni tashmë dhe një emër domain të regjistruar.

Hapi 1: Gjeni mengemas kini WordPress dan panelin tuaj web hosting

Shërbimet e Web hosting zakonisht paraqesin dan penilaian të shpejtë për instalimin e WordPress dhe platformave të tjera të përbashkëta.

Pra, hyni në llogarinë tuaj të web hosting dhe gjeni instaluesin që keni. Emrat e popullarizuar që duhet të kkrkoni janë Softaculous, QuickInstall, ose Fantastico.

Disa ofrues hosting (shembull: SiteGround) përdorni instaluesit e integruar në pultin e përdoruesit tëyre (ekrani që shihni menjëherë pas hyrjes në cPanel). Në këtë rast, thjesht përpiquni të gjeni titullin që përfshin "WordPress".

Shembull: Paneli i kontrollit cPanel për SiteGround.

Hapi 2: Instaloesit WordPress Instaloesit

Softaculous alushtë instaluesi m pop i popullarizuar i auto dhe është i paraqitur në cPanel. Lakukan të të kaloj përmes instalimit përmes Softculous. Instaluesit e tjerë janë shumë të njëjtë.

Kliko Softaculous dhe pastaj klikoni mbi ‘Install’ mbi WordPress për të filluar instalimin.

Instalimi i WordPress për të krijuar faqen tuaj te internetit

Këtu vjen pjesa e rëndësishme.

Soalan Lazim Konfigurimi i

Konfiguro opsionet si në vijim, leni fusha të tjera në konfigurimin e parazgjedhur (do të zgjidhësh më vonë) dhe kliko instalimin.

 • Protokolli: Duhet të vendosni nëse doni të instaloni http: // ose http: // www. versioni i URL-së. Ëfarëdo që zgjidhni, nuk do të shihni shumë ndryshime. Nga këndvështrimi teknik, http: // www. është më mirë në aspektin e fleksibilitetit dhe menaxhimit të cookiteve. Vini re se nëse keni një certifikatë SSL të vlefshme dhe dëshironi të instaloni WordPress në të, thjesht zgjidhni https në vend të http.
 • Domain: Zgjidhni fushën në të cilën dëshironi të instaloni faqen e internetit.
 • Drejtoria: Specifikoni se ku dëshironi të instaloni faqen WordPress. Nëse dëshironi ta instaloni në URL-në tuaj rrënjësore (p.sh: http://www.yourwebsite.com/), mbajeni bosh. Nëse dëshironi atë në një nën-URL (cth: http://www.yourwebsite.com/myblog/), spesifikoni petunjukumin në fushë.
 • Llogaria e administrator: Vendos emrin e përdoruesit, fjalëkalimin dhe emailin që do të përdorësh për të hyrë në faqen tënde të WordPress.

Nesse keni pasur sukses n hapat e fundit, është bërë mirë. Faqja juaj e internetit është e gjallë!

Tani hyni në faqen tuaj WordPress. Faqja e identifikimit të faqes tënde do të duket si wp-login.php duke zvarritur URL-në e faqes që keni vendosur.

Hapi 3: Instaloni një temë dhe disa shtojca të rëndësishme

Tjetra, duhet të instaloni një temë dhe shtojcat e kërkuara. Shikoni në anën e majtë të panelit tuaj të WordPress-it.

Ka ton të temave të lira të gatshme në dispozicion në direktorinë WordPress.

Për të parë këto tema të lira, shkoni te ‘Pamja> Temat> Shto të ri ‘, kërkoni temën që i plotëson kërkesat tuaja dhe kliko butonin e instalimit.

Drejtoria e temave WordPressDrejtoria e temave WordPress.

Gjithashtu mund të instaloni tema t palës së tretë nga seksioni ‘Ngarko temë’. Për të paguar, tema profesionale të dizajnuara, WordPress, un rek ju rekomandoj Elegant Temat (pkr kodin efikas dhe hartat e bukura të frontit).

P shr shtojcat, shfletoni "Shtesat> Shto të ri".

Kërkoni dhe instaloni shtojcat që ju nevojiten vetëm. 3rd Shtojcat e partisë gjithashtu mund të instalohen nga seksioni ‘Ngarko Plugin’.

Plugin Lista e WordPressPemalam Lista e WordPress.

K duatu dua të sugjeroj disa plugin të rëndësishëm të lirë. Kërkoni me emrat e tyre në direktorinë e plugin WordPress për t’i gjetur ato. Vini re që instalimi i vetëm një plugin nga secila kategori është e mjaftueshme.

 • P SEOr SEO: Yoast SEO, të gjitha në një SEO Pack
 • Halaman Sigurinë: Keselamatan iThemes, Wordfence Security
 • P Statr Statistikat e Faqes: Jetpack nga WordPress.com, Google Analytics p WordPressr WordPress nga Monster Insights
 • Për krijimin e formës: Forma e kontaktit 7
 • Perform Performën: W3 Total Cache, WP Super Cache

Untuk mengenal pasti dan mengemukakan pertanyaan, buat masa yang akan datang, dikaka edhe nëse përdorni një temë të shkëlqyeshme. Ka një ton gjeneratorësh të mrekullueshëm të logove, përreth, por do t’i hidhja një sy Logaster. Ata janë një shërbim me pagesë, por çka është e shkëlqyeshme është që ato ofrojnë çmime të niveleve. Kjo do të thotë që thjesht mund të paguani atë që ju nevojitet – thjesht një logo të formatit në internet, ose madje mund të regjistroheni për një komplet të markës, i cili përfshin formate përshs platform.

Aftësi dhe mjete të kërkuara

 • Knwoledge: Funksionimi themelor i kompjuterit dhe internetit
 • Alatan: Wix dhe Weebly

Ndërtuesit e sitit e kanë bërë të lehtë dhe të menjëhershëm krijimin e një faqe në internet. Pa njohuri të gjuhëve në internet, dikush mund të nisë faqen e tij të plotë me një funksion brenda pak minutash. Ata ofrojnë ndërtuesit e faqes në internet Seret & Jatuhkan të cilat kërkojnë njohuri sifar për kodim.

Ka shumë ndërtues të faqeve të shpërndara në internet – Disha mbuluar 26 ndërtues të faqes së lirë në këtë blogpost; por jo të gjithë mund t’i plotësojnë nevojat.

Tre të mëposhtmet janë ndërtuesit më të biseduar dhe potencialë të internetit që mund të përdorni.

Wix

Përdorimi i Wix për të bërë një faqe interneti

Wix është një nga ndërtuesit më të lehtë të faqes në treg që përmban 500 + templat të përshtatur plotësisht në kategoritë e ndryshme. Pra, është shumë e sigurt se do të gjeni atë që ju përshtatet.

Ata po ofrojnë një redaktues fleksibel të faqes në internet Seret & Jatuhkan që është gjithmonë i dukshëm mbi përmbajtjen. Ju mund tërhiqni një artikull nga lista dhe ta hidhni kudo në faqen e internetit për të shtuar. Itemdo hantar i dukshëm në të mund të zhvendoset ose redaktohet.

Contohnya pengesë është se ka reklama në vend në planin Wix falas. Ju mund ta heqni at duke e përmirësuar at nin planin e tayar Combo, i cili ju kthen n minimum $ 12 / muaj.

Gjithashtu lexoni – Në thellësi Weebly shqyrtim.

Hap pas hapi procesin e krijimit të faqes duke përdorur Wix

Hapi 1: Regjistrohu për Wix

Krijo një llogari në Wix.com.

Ka plane Premium 5 dhe plan falas 1 (immimet shkojnë nga $ 0 – $ 24.50 / bln). Ju do të shihni opsionet e përmirësimit pas krijimit të një faqeje me sukses.

Planet Shikoni Wix dhe çmimet këtu.

Regjistrimi WixFaqja e hyrjes së Wix.

Un rekomandoj Wix plan bazë të paguar – Combo. Pelan Kombo Wix ($ 8,50 / bln) përmban një emër të lirë domain, mime shumë burime CPU, dn asnjë reklama Wix.

Hapi 2: Zgjidh një shabllon

Wix do t’ju pyesë se si dëshironi të krijoni një faqe interneti. Mënyra më e shpejtë që ata sugjerojnë është Wix ADI (Artificial Design Intelligence), e cila nuk është shumë e frytshme në fund.

Ktushtu që unë do të ecin me pak më shumë, por mënyra më e mirë, ndërtuesi i faqes!

Adakah tih shihni se ka shabllona të kategorizuara nën etiketime të ndryshme. Shfletoni kategorinë tuaj të ardhshme dhe zgjidhni atë që ju përshtatet.

Pas gjetjes së një tema Wix që ju pëlqen, klikoni ‘edit’ për të vazhduar.

Redaktimi i një faqe në WixButoni "mengedit" shfaqet kur ju rri pezull miun për një temë.

Hapi 3: Hartoni faqen tuaj duke përdorur Pembangun Laman Web Wix

Pas pak çasteve, do të futesh direkt në ndërtuesin e tayar intuitif të faqes.

Hartimi i një faqe interneti është i thjeshtë. Ju do të shihni mjete të ndryshme në të majtën dhe anën e djathtë të ekranit tuaj. Gjithashtu, klik kudo në faqen e internetit për të redaktuar bllokun ose ta zhvendosë në një vend tjetër.

Elementet WixNdërtoni elementët e webfaqes tuaj duke përdorur editorin Wix drag-and-drop.

Hapi 4: Publikoni faqen dan internetit

Kur të goditni butonin e masyarakatimit, do t’ju kërkohet nëse doni një nëndomain falas ose një domen të plotë. Është thirrja juaj.

Pak më shumë tweak janë të rekomanduara.

Shkoni në ‘Wix Dashboard tuaj> Menaxhoni dhe Redaktoni Faqen "dhe konfiguroni SEO, Favicon, Social dhe Përditësimet sipas nevojës.

Konfigurimi i faqes WixKonfiguroni faqen tuaj Wix.

Dhe sapo të kryeni këto cilësime themelore – faqja juaj e internetit është e gatshme.

Pyetjet e bëra më shpesh për të bërë një faqe në internet

Si e krijoni një faqe interneti falas?

Ekzistojnë dy mënyra kryesore për të krijuar një faqe interneti falas – përdorimi web hosting percuma si 000Webhost ose a platformë e ndërtimit të faqes në internet si Wix, e cila ofron një rencana falas.

A është falas krijuesi i faqes GoDaddy?

GoDaddy ka pesawat të ndërtuara rreth krijuesit të saj në internet që fillojnë nga 10 $ / muaj. Lexoni rishikimin tonë të hollësishëm të GoDaddy për të mësuar më shumë.

Cili është krijuesi më i lehtë i faqeve në internet për fillestarët?

urë ndërtuesit e faqeve të internetit janë të lehta për t’u përdorur për fillestarët. Tayar nga tayar, krijuesit e faqeve në internet janë në shënjestër të përdoruesve jo-teknikë të tru dhe ofrojnë shumë ndihmë. Kjo shkon nga ndërfaqet miqësore për përdoruesit deri tek modelet e para-ndërtuara.

Nga filloj kur ndërtoj një faqe në internet?

Para se të filloni edhe ndërtimin e faqes tuaj, është njësoj si duke filluar një blog, gjëja e parë që duhet të adresohet është qëllimi juaj. Ajo që dëshironi të jetë ose të arrihet në faqen tuaj, mund të luajë një rol të rëndësishëm në hartimin dhe zhvillimin e saj.

Sa kohë duhet për të kodifikuar një faqe në internet?

Koha e nevojshme për të kodifikuar një faqe në internet varet nga kompleksiteti i saj. Sa më shumë të keni nevojë p sar sa i përket karakteristikave dhe dizajnit, aq më gjatë do të zgjasë. Uebfaqet e thjeshta statike mund të kodifikohen brenda pak orësh, ndërsa faqet më të mëdha dhe komplekse mund të zgjasin disa muaj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me