16 sposobów na zoptymalizowanie używanej przestrzeni dyskowej hostingu

Kupiłeś pakiet hostingowy, który Twoim zdaniem byłby wystarczający dla potrzeb Twojej witryny. Być może wiesz, że nieograniczony hosting jest bardziej chimerą i wybrałeś plan na kilka GB z przyzwoitą przepustowością.


Brzmi dobrze. Ale gdzie pojawiły się problemy?

Po kilku miesiącach skrupulatnego zarządzania, z nieznanego powodu, przydział dysku sieciowego wydaje się ohydnie mały, podczas gdy ten procent wykorzystania niebezpiecznie zbliża się do 100%.

Jesteś kilka kroków od zakupu ulepszenia, prawda??

Zanim pomyślisz o zakupie, zatrzymaj się na chwilę i przeanalizuj sytuację. Co mogło pójść nie tak?

 • Zainstalowane oprogramowanie – czy aktualizacje skryptów stają się coraz cięższe?
 • Twoje bazy danych – czy stają się coraz większe w miarę wzrostu zawartości i opinii użytkowników?
 • Twoje konta poczty internetowej – czy sprawdziłeś, czy nie osiągają przydzielonego limitu?
 • Twoje strony internetowe – czy dodałeś do swojego konta więcej podstron (w podfolderach, subdomenach lub domenach dodatkowych)?

Niektóre, wszystkie lub więcej z powyższych może być przyczyną nagłej nieadekwatności pakietu.

Poniższe 16 wskazówek poprowadzi cię do rozwiązania tego problemu, sugerując, co i jak zoptymalizować na swoim koncie hostingowym. Pozostaw aktualizacje jako ostateczność na wypadek, gdyby żadna ze wskazówek nie zadziałała, chcesz się założyć? :)

Jak zoptymalizować przestrzeń dyskową hostingu?

1. Wyczyść instalację WordPress (lub innego skryptu)

Nieużywane pliki motywów, wtyczki, włamania: jeśli nie będziesz ich używać w przyszłości, pozbądź się ich. Rozjaśnij bazę danych, usuwając wszystkie komentarze spamowe, użytkowników spamu, niedziałające linki, stare wersje robocze i wersje postów WordPress.

2. Usuń stare wiadomości e-mail ze swoich kont poczty internetowej

Zjadają dysk sieciowy i nie wpływają na zdrowie Twojej witryny. Pobierz stare e-maile, które chcesz zachować, i wyrzuć resztę.

3. Pozbądź się plików testowych

Już ich nie używasz, więc po co je przechowywać? Zawsze usuwaj pliki testowe i instalacje po zakończeniu testowania.

4. Wyłącz Awstats, Webalizer i inne skrypty ruchu

I usuń bieżące pliki i ich foldery. Te narzędzia do analizy ruchu mają doskonałą wydajność, ale wymagają kilku megabajtów i nie można być zbyt hojnym, jeśli limit miejsca na dysku jest ograniczony. Możesz zastąpić te narzędzia usługami online, takimi jak Google Analytics, Mixpanel i Open Web Analytics.

Jeśli nie możesz wyłączyć skryptów, Twój host mógł odmówić Ci uprawnień, więc skontaktuj się z nimi i poproś o pomoc.

5. Rozważ zastąpienie skryptu zamiast aktualizacji

To znaczy, jeśli aktualizacja jest zbyt ciężka dla twoich serwerów. Musiałem przełączyć się na FanUpdate i Chyrp na małych kontach hostingowych, które nie mogły wytrzymać ponad 20 MB uaktualnionego pakietu WordPress. Jeśli nie możesz dokonać zmiany, zminimalizuj instalację (patrz wskazówka nr 1 na tej liście).

6. Rozważ przeniesienie swoich podstron w inne miejsce

Drugie konto hostingowe, blog Blogger lub WordPress.com, bezpłatny pakiet od innego dostawcy hostingu. Skonfiguruj swoje priorytety: Twój osobisty blog może z pewnością skorzystać z tańszego lub bezpłatnego pakietu niż witryna firmy.

7. Rozważ przeniesienie kont e-mail w inne miejsce

Twój komputerowy klient poczty e-mail (POP lub IMAP) lub aplikacje poczty e-mail oferowane przez Google. A co z programami do przesyłania wiadomości e-mail? Wszystkie są doskonałym sposobem na zmniejszenie obciążenia konta hostingowego.

8. Hostuj wszystkie media w usługach zewnętrznych

Filmy, obrazy, pliki muzyczne i pakiety do pobrania można przesyłać na YouTube, Photobucket lub MediaFire. Należy pamiętać, że te pliki są głównym czynnikiem, jeśli chodzi o osiągnięcie limitu miejsca na dysku internetowym.

9. Usuń pliki dziennika

Pliki dziennika są przydatne, ponieważ pozwalają monitorować aktywność konta hostingowego podczas Twojej nieobecności, ale nie ma powodu, aby pozostawały na serwerze. Po pobraniu i przejrzeniu plików dziennika możesz je bezpiecznie usunąć i zwolnić megabajty dysku sieciowego.

10. Usuń stare / nieużywane instalacje

Nie ma sensu przechowywać tych plików na serwerze. Stare wersje skryptów i pliki „duchów” z usuniętych instalacji pochłaniają tylko miejsce na dysku i nie służą potrzebom Twojej witryny, więc pozbądź się ich.

11. Usuń kopie zapasowe instalacji

Skrypty takie jak WordPress i phpBB pozostawiają kopie zapasowe na serwerze przy każdym uaktualnieniu. Pliki te, zwykle w formacie skompresowanym .zip lub .tar.gz, są przydatne tylko wtedy, gdy trzeba ponownie zainstalować wszystko, co zginęło podczas aktualizacji lub jeśli chcesz przywrócić starą wersję. Jeśli nie, są kandydatami do usunięcia.

12. Usuń pliki dokumentacji instalacyjnej

Podczas instalowania skryptu, ręcznie lub za pomocą wstępnie skonfigurowanego instalatora hosta (np. Fantastico, Softaculous), procedura skopiuje folder „doc” (lub inną nazwę) zawierający instrukcję obsługi. Chociaż ten przewodnik może być przydatnym materiałem referencyjnym, nie jest konieczny dla dobrego samopoczucia skryptu, więc możesz go bezpiecznie usunąć i zwolnić trochę Kb do MB przestrzeni internetowej. Należy jednak zachować pliki README.txt i license.txt, na wypadek, gdyby autor wymagał ich do legalnego korzystania ze skryptu.

13. Nie zezwalaj na przesyłanie przez użytkownika

Jeśli wskazówka nr 8 sugeruje powstrzymanie się od hostowania własnych mediów na serwerze, rada jest jeszcze ważniejsza w przypadku przesyłania plików przez użytkowników. Nie zezwalaj czytelnikom bloga lub użytkownikom forum na przesyłanie zdjęć i filmów. Twoje miejsce na dysku i przepustowość są ograniczone i cenne.

14. Użyj usług w chmurze dla popularnych skryptów (np. JQuery)

Jest wielu dostawców, z których możesz skorzystać – na przykład Google – którzy hostują najpopularniejsze biblioteki JavaScript na swoich serwerach. Ponieważ nie hostujesz już bibliotek samodzielnie, zyskasz dodatkowe Kb (lub MB), a dzięki funkcjom buforowania usług zoptymalizujesz czas ładowania skryptu, aby poprawić wrażenia użytkownika.

15. Zminimalizuj swój CSS i uczyń go zewnętrznym

Możesz skutecznie zwiększyć efektywność swojej witryny za pomocą zewnętrznych arkuszy stylów, ponieważ Twoje strony będą ładować się znacznie szybciej i zaoszczędzisz kilka kilobajtów miejsca na dysku.

Aby pliki CSS były jeszcze jaśniejsze, zminimalizuj kod, usuwając wcięcia i zbędne spacje. Jednowierszowe arkusze stylów mogą nie być łatwe do zarządzania, ale jeśli przechowujesz wersję czytelną dla ludzi na komputerze i zostawiasz wersję zminimalizowaną na serwerze, wygrasz dodatkową przestrzeń i szybkość ładowania.

16. Rozjaśnij strony HTML, usuwając Flash

Nie używaj Flasha do dołączania filmów na twoich stronach: jest to ciężkie dla serwera i twojego dysku. Poprawną alternatywą jest tag wideo HTML5, który jest lekki i wydajny.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map