Przewodnik dla początkujących: co to jest hosting? Co to jest domena? Różnica między nazwą domeny a hostingiem

Aby posiadać stronę internetową, potrzebujesz trzech rzeczy: nazwy domeny, hostingu i rozwiniętej strony internetowej. Ale jaka jest nazwa domeny? Co to jest hosting? Czyż nie są tacy sami? Ważne jest, abyś dokładnie wiedział, jakie są ich różnice, zanim zaczniesz tworzyć i hostować swoją pierwszą stronę internetową.


Przykład firmy hostingowej: InMotion Hosting, SiteGround, A2 Hosting.

Jak działa hosting??

Pomyśl o tym jak o domu, w którym przechowujesz wszystkie swoje rzeczy; ale zamiast przechowywać ubrania i meble, przechowujesz pliki cyfrowe (HTML, dokumenty, obrazy, filmy itp.) na hoście internetowym.

Najczęściej termin „hosting” odnosi się do firmy, która wynajmuje komputer / serwery do przechowywania Twojej witryny i zapewnia łączność z Internetem, aby inni użytkownicy mieli dostęp do plików na Twojej stronie.

Zazwyczaj firma hostingowa robi coś więcej niż tylko przechowywanie witryny. Oto kilka usług i funkcji o wartości dodanej, których można oczekiwać od dostawcy usług hostingowych:

 • Rejestracja domeny – możesz więc kupować domenę i hosting i zarządzać nimi od tego samego dostawcy
 • Kreator stron internetowych – Przeciągnij i upuść narzędzie do edycji stron internetowych, aby utworzyć stronę internetową
 • Hosting poczty e-mail – aby wysyłać i odbierać wiadomości e-mail od
 • Podstawowa obsługa sprzętu (konfiguracja serwera) i oprogramowania (CMS, system operacyjny serwera itp.)

Hosting a centrum danych

Termin „hosting” zazwyczaj odnosi się do serwera, na którym znajduje się twoja strona internetowa lub firmy hostingowej, która wynajmuje ci tę przestrzeń na serwerze.

Centrum danych zwykle odnosi się do obiektu służącego do przechowywania serwerów.

Centrum danych może być pokojem, domem lub bardzo dużym budynkiem wyposażonym w nadmiarowe lub zapasowe zasilacze, nadmiarowe połączenia transmisji danych, elementy sterowania środowiskowego – tj. urządzenia klimatyzacyjne, przeciwpożarowe i bezpieczeństwa.

Przykład serweraTo jest serwer. Nazwa tego modelu: Serwer DELL 463-6080. Wygląda i działa jak komputer stacjonarny w twoim domu – tylko nieco większy i mocniejszy.Przykład centrum danychTak wygląda centrum danych od wewnątrz, w zasadzie jest to po prostu chłodny pokój wypełniony dużą ilością dużych komputerów. Zrobiłem to zdjęcie podczas mojej wizyty w centrum danych Interserver w sierpniu 2016 r.

Różne typy hostów internetowych

Istnieją cztery różne typy serwerów hostingowych: Shared, Virtual Private Server (VPS), Dedicated i Cloud Hosting.

Chociaż wszystkie typy serwerów będą działać jako centrum pamięci dla Twojej witryny, różnią się one wielkością pamięci, kontrolą, wymaganiem wiedzy technicznej, szybkością serwera i niezawodnością. W poniższej sekcji pokażę różnice między hostingiem współdzielonym, VPS, dedykowanym i chmurowym.

Shared Hosting

Co to jest hosting współdzielony?

W przypadku hostingu współdzielonego witryna internetowa jest umieszczana na tym samym serwerze, co wiele innych witryn, od kilku do setek lub tysięcy. Zazwyczaj wszystkie domeny mogą współużytkować wspólną pulę zasobów serwera, takich jak pamięć RAM i procesor.

Ponieważ koszt jest bardzo niski, większość stron o umiarkowanym natężeniu ruchu z uruchomionym standardowym oprogramowaniem jest hostowana na tego typu serwerze. Hosting współdzielony jest również powszechnie akceptowany jako opcja hostingu na poziomie podstawowym, ponieważ wymaga minimalnej wiedzy technicznej.

 • Niedogodności – Brak dostępu do katalogu głównego, ograniczona zdolność do obsługi dużego natężenia ruchu lub skoków, na wydajność witryny mogą wpływać inne witryny na tym samym serwerze.
 • Ile wydać – Nie więcej niż 10 USD przy rejestracji.

Gdzie uzyskać usługi hostingowe VPS: InMotion Hosting, Interserver, SiteGround

Dedykowany serwer hostingowy

Co to jest hosting dedykowany?

Serwer dedykowany oferuje maksymalną kontrolę nad serwerem WWW, na którym przechowywana jest Twoja witryna – Wynajmujesz wyłącznie cały serwer. Twoja strona internetowa jest jedyną witryną przechowywaną na serwerze.

 • Niedogodności – Z wielką mocą przychodzi… no cóż, większy koszt. Serwery dedykowane są bardzo drogie i jest zalecane tylko tym, którzy potrzebują maksymalnej kontroli i lepszej wydajności serwera.
 • Ile wydać – 80 USD miesięcznie i więcej; cena na podstawie specyfikacji serwera i usług dodatkowych.

Gdzie uzyskać usługi hostingu w chmurze: Digital Ocean, Hostgator, Cloudways

Nazwa domeny wyjaśniona

Jaka jest nazwa domeny?

To jest nazwa domeny.

Domena to adres Twojej witryny. Przed skonfigurowaniem strony internetowej potrzebujesz domeny.

Aby posiadać własną domenę, musisz zarejestrować domenę u rejestratora domen.

Nazwa domeny nie jest czymś fizycznym, którego możesz dotknąć lub zobaczyć. Jest to ciąg znaków, które nadają Twojej witrynie tożsamość (tak, imię, jak ludzie i firmy). Przykłady nazw domen: Google.com, Alexa.com, Linux.org, eLearningEuropa.info, a także Yahoo.co.uk.

Wszystkie nazwy domen są unikalne. Oznacza to, że na świecie może istnieć tylko jedna alexa.com. Nie możesz zarejestrować nazwy, gdy jest ona zarejestrowana przez innych (zarządzanych przez ICANN).

Wskazówka: InMotion Hosting i GreenGeeks rozdają darmowe domeny swoim pierwszym klientom.

Jeśli kupisz domenę i hosting od tej samej firmy?

Powinieneś kupić nazwy domen i usługi hostingowe w tym samym miejscu?

Opinia nr 1: Nigdy nie rejestruj ważnych domen u swojego usługodawcy hostingowego

Osobiście zazwyczaj rejestruję swoje domeny w Name Cheap i hostuję je u innego dostawcy hostingu. Na przykład ta witryna, którą czytasz, jest hostowana w InMotion Hosting.

Dzięki temu moja domena pozostanie w moich rękach na wypadek, gdyby coś poszło nie tak z moim dostawcą hostingu.

O wiele łatwiej jest przenieść się do nowej firmy hostingowej po zarejestrowaniu domeny u osoby trzeciej. W przeciwnym razie musisz czekać na zwolnienie domeny przez firmę hostingową. Może to być trudne, ponieważ tracą one również działalność hostingową.

Opinia nr 2: Ale nie wszyscy się zgadzają…

Ale czekaj… to tylko ja (jestem dinozaurem). Wielu webmasterów kupuje swoją domenę i hostuje ją w tym samym miejscu. I jest w porządku – szczególnie jeśli mieszkasz u renomowanego dostawcy rozwiązań z dobrą historią biznesu. Oto inna opinia cytowana z Twittera:

@WebHostingJerry widział Twój ostatni post dotyczący: hostingu. dzięki. kilka uwag: namecheap faktycznie utrzymuje osobne nazwy hosta / domeny, więc nic nie pójdzie źle, aby wpłynąć na twój hosting lub domenę i odwrotnie. to rzeczywiście był prawdziwy sposób myślenia (ciąg dalszy)

– Tamar Weinberg (@tamar) 11 października 2018 r

@WebHostingJerry z powrotem w ciągu dnia, ale to się zmieniło. my w namecheap napisaliśmy na ten temat dość obszernie, kiedy stworzyliśmy osobną firmę hostingową, prawie pod naszą nazwą. są różne. różni ludzie. patrz https://t.co/vNM0toRuIg

– Tamar Weinberg (@tamar) 11 października 2018 r

Co jeśli zarejestrowałeś już domenę w firmie hostingowej?

Masz dwie opcje.

 1. Po prostu żyj z tym i nic nie rób.
 2. Przenieś nazwę swojej domeny do zewnętrznego rejestratora.

Dla # 2 – oto szczegółowe instrukcje dotyczące przenoszenia nazwy domeny na Name Cheap. A oto jak możesz to zrobić dla GoDaddy. Zasadniczo wszystko, co musisz zrobić, to

 1. Uzyskaj kod Auth / EPP od swojego obecnego rejestratora (w tym przypadku – firmy hostingowej)
 2. Prześlij żądanie przeniesienia do nowego rejestratora domen

Należy pamiętać, że zgodnie z polityką ICANN dotyczącą transferu rejestracji domeny, które mają mniej niż 60 dni lub zostały przeniesione w ciągu ostatnich 60 dni, nie mogą zostać przeniesione. Przed przeniesieniem musisz poczekać co najmniej 60 dni.

Hosting i nazwa domeny FAQ

Co to jest hosting?

Host to komputer, na którym ludzie przechowują swoje witryny. Pomyśl o tym jak o domu, w którym przechowujesz wszystkie swoje rzeczy; ale zamiast przechowywać ubrania i meble, przechowujesz pliki komputerowe (HTML, dokumenty, obrazy, filmy itp.) na hoście internetowym.

Najczęściej termin „hosting” odnosi się do firmy, która wynajmuje komputer / serwery do przechowywania Twojej witryny i zapewnia łączność z Internetem, aby inni użytkownicy mieli dostęp do plików na Twojej stronie.

Jak znaleźć najbardziej odpowiedni plan hostingowy?

Czas pracy serwera, opcje aktualizacji hosta, ceny, funkcje tworzenia kopii zapasowych, panele sterowania i przyjazność dla środowiska to niektóre kluczowe funkcje, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze hosta. Zanim wybierzesz, najpierw zrozumiesz potrzeby swojej witryny – oto pytania, które możesz zadać sobie, jeśli nie wiesz od czego zacząć.

Który serwis hostingowy jest najlepszy?

Każdy host ma zwykle swoje zalety i wady pod względem funkcji, więc musisz wybrać to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Jednak niektóre zazwyczaj działają lepiej niż inne. Zbudowaliśmy system monitorowania o nazwie „HostScore” – pozwala on sprawdzić szybkość i niezawodność hostingu, więc upewnij się, że odwiedzasz tę stronę, zanim zapłacisz za hosting.

Czy GoDaddy jest hostem internetowym?

GoDaddy jest dostawcą usług internetowych. Oferuje więcej niż hosting, a także obejmuje usługi nazw domen, zabezpieczenia sieci, hosting poczty e-mail, aplikacje internetowe i wiele innych.

Czy WordPress jest hostem internetowym??

WordPress to system zarządzania treścią. Możesz uzyskać hosting oparty na WordPress u prawie każdego dostawcy usług hostingowych.

Czy mogę hostować własną stronę internetową??

Krótko mówiąc – tak, jest to możliwe. Jednak niezawodny hosting własnej witryny wymaga znacznych inwestycji w sprzęt i infrastrukturę. Im lepszy i bardziej niezawodny chcesz mieć własny hosting, tym wyższy koszt.

Ile kosztuje hosting strony internetowej?

Niektóre koszty związane z hostingiem strony internetowej obejmują samego hosta, nazwę domeny, tworzenie treści, projektowanie graficzne, tworzenie stron internetowych i marketing. Jednak w przypadku hostingu internetowego spodziewaj się zapłacić od 3 do 10 USD miesięcznie za standardowy hosting dzielony. Hosting VPS będzie kosztował znacznie więcej.

Dalsza lektura

Jeśli jesteś nowy, opublikowaliśmy szereg przydatnych poradników i samouczków, które pomogą Ci założyć pierwszą stronę internetową.

Po utworzeniu strony internetowej

 • Jak kupić nazwę domeny (od rejestratorów lub istniejących właścicieli)
 • Jak stworzyć swoją pierwszą stronę internetową (3 proste sposoby)
 • Jak założyć blog za pomocą WordPress
 • Ile kosztuje zbudowanie strony internetowej

W sprawie zarządzania witryną

 • Jak przenieść swoją witrynę do innego usługodawcy hostingowego
 • Jak przełączyć się z HTTP na HTTPS: przewodnik A-to-Z po SSL

Po wybraniu odpowiedniego hosta

 • WHSR recenzje hostingu (duża tabela indeksu)
 • Porównaj usługi hostingowe za pomocą naszego bezpłatnego narzędzia do porównywania
 • Najlepsze tanie firmy hostingowe dla osób poszukujących budżetu
 • 10 najlepszych typów hostingu w 2020 roku
 • Najlepsi dostawcy hostingu dla małych firm
 • Najlepsi dostawcy hostingu dla użytkowników WordPress
 • Najlepsi dostawcy hostingu, którzy akceptują płatności PayPal

Ujawnienie: W tym artykule wykorzystano linki partnerskie. Jeśli kupisz za pośrednictwem moich linków, mogę prowizję.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me