Tre mënyra të thjeshta për të krijuar një strona internetowa: Udhëzues fillestar hap pas hapi

Krijimi i një faqe interneti është super e lehtë në 2020.


Ju nuk keni pse të jeni një teknik geek dhe as një programes.

Ndiqni metodën e duhur. Zgjidh platformat e duhura. Përdorni mjetet e duhura. Czy jesh 100% gjobë.

Kam pasur njohuri zero në zhvillimin i web-it kur kam filluar biznesin tim online w 2004 roku. Dhe unë bëra mirë.

Sot – ne kemi mjete inovative t zhvillimit dhe platforma më të mira të publikimit të uebit.

Tre mënyra të thjeshta për të bërë një faqe interneti:

Gjithashtu lexoni – Emri w domenie dla Dummies.

2 – Blej një hosting

Host sieciowy është një kompjuter i madh (alias, server) që ruan faqet e internetit tuaj. Disa kompani gjigande – si Amazon, IBM dhe FB, posedojnë dhe menaxhojnë serverat e tire in internet; bizneset e tjera thjesht marrin me qira ofruesit e tire nga një ofrues hosting (që është shumë më i lirë dhe më i lehtë).

Shënim: Hiqni këtë hap nëse jeni duke zgjedhur një ndërtues të faqes për të krijuar faqen tuaj ().

Hosting strony www

Disa shërbime mikpritëse miqësore për të parë.

Web HostRegjistrohuVërejtjet
Hosting A24,90 USD / miesHost internetowy i shpejtë, i riu miqësor.
Bluehost3,95 USD / miesÇmimi i lirë i regjistrimit, i riu miqësor.
Hostgator Cloud8,95 USD / miesImmim i arsyeshëm, server i besueshëm.
HostPapa3,36 USD / miesiącWitryna hosta Eko-miqësore, zbritje ekskluzive.
Hosting InMotion3,49 USD / miesÇmimi i lirë i regjistrimit, serveri i besueshëm.
SiteGround5,95 USD / miesIndustria # 1 czat na żywo mbështetje, web të ngurta.

Ujawnienie FTC

WHSR të marrë tarifat e referitit nga disa prej kompanive të përmendura në këtë artikull. Duhen shumë përpjekje dhe para për të krijuar përmbajtje të dobishme si kjo – mbështetja juaj vlerësohet shumë.

Sapo teni keni emrin e domain dhe web hosting në vend, është koha që trok rrokullisni méngë dhe të filloni të krijoni!

Metoda nr 1: Krijimi i një faqe interneti nga e para

Aftësi dhe mjete të kërkuara

 • Knwoledge: Funksionimi themelor i kompjuterit dhe internetit; HTML, CSS dhe PHP (jo i detyrueshëm, por më mirë nëse njihni bazat)
 • Narzędzia: WordPress, joomladhe Drupal

NMS CMS ose një Sistem për Menaxhimin e Përmbajtjes është ndërtuar në mënyrë taktike që i përshtatet fillestarëve të to së parë në punë për zhvilluesit e internetit me përv.

Është një aplikacion softuerik që e bën të lehtë krijimin dhe menaxhimin e përmbajtjeve në internet. Shumica e tire janë të hapura dhe të lirë për t’u përdorur.

Nine dini bazat e HTML, CSS ose PHP, është e dobishme për ju. Nuk është një problem i madh nëse nuk e dini, sepse këto platforma janë shumë intuicyjny. Këtu janë tri zgjedhje të lira të platformave CMS që ju mund të zgjidhni sipas nevojës tuaj.

Krahasime të shpejta

karakteristikaWordPressjoomlaDrupal
Kostofalasfalasfalas
Përdorim311,682 milionów26 474 milionów31 216 milionów
Temat Pa pagesë4000 +1000 +2000 +
Wtyczki Falas45,000 +7 000 +34 000 +

rekuizitë

 • Shumë fleksibël dhe i përshtatshëm
 • Lehtë për t’u përdorur,
 • Tona të burimeve të të mësuarit,
 • Komunitet i shkëlqyeshëm dhe mbështetje

Mësoni më tepër

 • Ne flasim për duke ndërtuar një blog nga e para duke përdorur WordPress në këtë udhëzues.
 • Jeśli jesteś zainteresowany CMS na falach WordPress.comOse shkarkoni CMS na WordPress.org.
 • Shihni një listë të Faqet and internetit 30 awesome që janë mundësuar nga WordPress.
 • Për ata që janë të gatshëm të hidhen, këtu janë kompanitë më të mira të WordPress që ne rekomandojmë.
 • Faqe të krijuara duke përdorur WordPress: Forbes, Tech Crunch, Sony

joomla

Joomla është e ngjashme me WordPress në shumë mënyra. Është gjithashtu e lehtë për t’u përdorur, e lehtë për t’u instaluar dhe lehtë mund të zgjerohet me ndihmën e moduleveekuivalenti i wtyczki WordPress. Si rezultat, kjo është alternativa e dytë më e mirë për fillestarët.

Megjithatë, fillestarët mund të jenë më të frikësuar për të eksploruar Joomla për shkak të numrit të opsioneve në dyspozja. Përveç menusë së majtë, ekziston edhe një meny në shiritin e sipërm të sipërm mbi "zaloguj się i panelit kontrollit". Për të shmangur konfuzionin, mos harroni se disa nga artikujt në menunë e majtë dhe sipërme të barit janë të ngjashme, duke përfshirë "Përmbajtje", "Përdorues" dhe "Zgjerime".

Ashtu si WordPress, Joomla ka disa stile dhe shabllona që shpejt mund ti japin faqes suaj një pamje të veçantë. Por nga të tre sistemet e menaxhimit të përmbajtjes, Joomla ofron zgjidhjen më të lehtë kur është fjala pri krijimin e një rrjeti social. Me platforma si EasySocial dhe JomSocial, ju vetëm disa minuta large nga faqja juaj e internetit shumë të rrjeteve sociale.

Brenda sistemit Joomla. Brenda sistemit Joomla.

Cons

 • Modulet janë të vështira për tu ruajtur
 • Mesme CMS – Jo aq e lehtë w WordPress, jo aq i avancuar w Drupal

rekuizitë

 • Lehtë për të mësuar
 • Portali i ndihmës së madhe
 • Përditësimet integrohen në mënyrë të përsosur
 • Me shumë opsione të ndërtuara

Më shumë info

 • Shkarkoni dhe provoni Drupal falas këtu.
 • Faqe të krijuara duke përdorur Drupal: Tesla, Warner Bros Të dhëna, Universiteti i Oksfordit

Hap pas hapi procesin e krijimit të faqes duke përdorur WordPress

Për këtë metodë, ne do të përdorim WordPress si shembullin tonë. Tani duhet teni keni tashmë dhe një emër domain të regjistruar.

Hapi 1: Gjeni instaluje się w WordPress na panelu hostingowym

Shërbimet e Web hosting zakonisht paraqesin një instalues ​​të shpejtë për instalimin e WordPress dhe platformave të tjera të përbashkëta.

Pra, hyni në llogarinë tutaj web hosting dhe gjeni installuesin që keni. Emrat e popullarizuar që duhet të kërkoni janë Softaculous, QuickInstall, ose Fantastico.

Disa ofrues hosting (shembull: SiteGround) përdorni installuesit e integruar në pultin e përdoruesit të tyre (ekrani që shihni menjëherë pas hyrjes në cPanel). Në këtë rast, thjesht përpiquni të gjeni titullin që përfshin "WordPress".

Shembull: Paneli i kontrollit cPanel për SiteGround.

Hapi 2: Instalo WordPress përmes instaluesit

Softaculous është instaluesi më w popullarizuar i auto dhe është i paraqitur në cPanel. Do të të kaloj përmes instalimit përmes Softculous. Instaluesit e tjerë janë shumë të njëjtë.

Kliknij Softaculous dhe pastaj klikoni mbi ‘Install’ mbi WordPress për të filluar installimin.

Zainstaluj i WordPress w krijuar faqen tuaj te internetit

Këtu vjen pjesa e rëndësishme.

Konfigurimi i faqes

Konfiguro opsionet si në vijim, leni fusha të tjera në konfigurimin e parazgjedhur (do të zgjidhësh më vonë) dhe kliko instalimin.

 • Protokół: Duhet të vendosni nëse doni të installoni http: // ose http: // www. wersje i adresy URL. Çfarëdo që zgjidhni, nuk czy të shihni shumë ndryshime. Nga këndvështrimi teknik, http: // www. është më mirë në aspektin e fleksibilitetit dhe menaxhimit të cookiteve. Vini re se nëse keni një certifikatë SSL tle vlefshme dhe dëshironi të instaloni WordPress në të, thjesht zgjidhni https në vend të http.
 • Domena: Zgjidhni fushën në të cilën dëshironi të instaloni faqen e internetit.
 • Drejtoria: Specifikoni se ku dëshironi të instaloni faqen WordPress. Nëse dëshironi ta installoni në URL-në tuaj rrënjësore (p.sh: http://www.yourwebsite.com/), mbajeni bosh. Nëse dëshironi atë në një nën-URL (np .: http://www.yourwebsite.com/myblog/), specyfikacja direktoriumin në fushë.
 • Llogaria e administratorit: Vendos emrin e përdoruesit, fjalëkalimin dhe emailin që do të përdorësh për të hyrë në faqen tënde të WordPress.

Nése keni pasur sukses në hapat e fundit, është bërë mirë. Faqja juaj e internetit është e gjallë!

Tani hyni në faqen tuaj WordPress. Faqja e identifikimit t faqes tënde të duket si wp-login.php duke zvarritur URL-në e faqes që keni vendosur.

Hapi 3: Instaloni një temë dhe disa shtojca të rëndësishme

Tjetra, duhet t instal installoni një temë dhe shtojcat e kërkuara. Shikoni në anën e majtë t panelit tuaj të WordPress-it.

Ka ton të temave të lira të gatshme n dispozicion në direktorinë WordPress.

Për të parë këto tema të lira, shkoni te ‘Pamja> Temat> Shto të ri, kërkoni temën që i plotëson kërkesat tuaja dhe kliko butonin e installimit.

Drejtoria e temave WordPressDrejtoria e temave WordPress.

Gjithashtu mund të instaloni tema të palës s t tetë nga seksioni ‘Ngarko temë’. Për të paguar, tema profesionale të dizajnuara, WordPress, unë ju rekomandoj Elegant Temat (për kodin efikas dhe hartat e bukura të frontit).

Për shtojcat, shfletoni "Shtesat> Shto të ri".

Kërkoni dhe instaloni shtojcat që ju nevojiten vetëm. 3rd Shtojcat e partisë gjithashtu mund të instalohen nga seksioni ‘Ngarko Plugin’.

Lista e WordPress PluginWtyczka Lista e WordPress.

Këtu dua të sugjeroj disa plugins të rëndësishëm të lirë. Kreator mnie emrat i opona bezpośrednio i wtyczki WordPress dla Ciebie. Vini re që installimi i vetëm një plugin nga secila kategori është e mjaftueshme.

 • Więcej SEO: Yoast SEO, gjitha në një SEO Pack
 • Për Sigurinë: iThemes Security, Wordfence Security
 • Pytania i odpowiedzi: Jetpack na WordPress.com, Google Analytics na WordPress na Monster Insights
 • Për krijimin e formës: Forma e kontaktit 7
 • Për Performancën: W3 Total Cache, WP Super Cache

Pér identitetin e faqes suaj, do duhet tri krijoni diçka edhe nëse përdorni një temë tk shkëlqyeshme. Ka një ton gjeneratorësh të mrekullueshëm të logove, përreth, por do ti hidhja një sy Logaster. Ata janë një shërbim me pagesë, por çka është e shkëlqyeshme është që ato ofrojnë çmime të niveleve. Kjo do tot tho që thjesht mund të paguani atë që ju nevojitet – thjesht një logo të formatit në internet, ose madje mund të regjistroheni për një komplet të markës, cili përfshin formate për platforma të ndryshme.

Aftësi dhe mjete të kërkuara

 • Knwoledge: Funksionimi themelor i kompjuterit dhe internetit
 • Narzędzia: Wix dhe Weebly

Ndërtuesit e sitit e kanë bërë të lehtë dhe the menjëhershëm krijimin e një faqe në internet. Pa njohuri t gjuhëve në internet, dikush mund të nisë faqen e tij të plotë me një funksion brenda pak minutash. Ata ofrojnë ndërtuesit e faqes në Przeciągnij & Upuść cilat kërkojnë njohuri zero për kodim.

Ka shumë ndërtues të faqeve të shpërndara w internet – Disha mbuluar 26 ndërtues të faqes së lirë në këtë blogpost; por jo të gjithë mund t’i plotësojnë nevojat.

Tre të mëposhtmet janë ndërtuesit më të biseduar dhe potencialë té internetit që mund të përdorni.

Wix

Përdorimi i Wix për të bërë një faqe interneti

Wix është një nga ndërtuesit më të lehtë të faqes në treg që përmban 500 + templates të përshtatur plotësisht në kategoritë e ndryshme. Pra, është shumë e sigurt se do të gjeni atë që ju përshtatet.

Ata po ofrojnë një redaktues fleksibël të faqes në Przeciągnij & Upuść që është gjithmonë i dukshëm mbi përmbajtjen. Ju mund të tërhiqni një artikull nga lista dhe ta hidhni kudo në faqen e internetit për të shtuar. Itemdo send i dukshëm në të mund të zhvendoset ose redaktohet.

E vetmja pengesë është se ka reklama në vend në planin Wix falas. Ju mund ta heqni atë duke e përmirësuar atë në planin e tire Combo, ja cili ju kthen në minimum 12 $ / muaj.

Gjithashtu lexoni – Në thellësi Weebly shqyrtim.

Hap pas hapi procesin e krijimit të faqes duke përdorur Wix

Hapi 1: Regjistrohu për Wix

Krijo një llogari në Wix.com.

Ka samolot Premium 5 dhe plan falas 1 (çmimet shkojnë nga 0 – 24,50 $ / mc). Ju do t shihni opsionet e përmirësimit pas krijimit të një faqeje me sukses.

Shikoni planet Wix dhe çmimet këtu.

Regjistrimi WixFaqja e hyrjes së Wix.

Unë rekomandoj Wix plan bazë të paguar – Combo. Plan Wix Combo (8,50 USD / mies.) Pmrban një emër të lirë domain, me shumë burime CPU, dhe asnjë reklama Wix.

Hapi 2: Zgjidh një shabllon

Wix do t’ju pyesë se si dëshironi të krijoni një faqe interneti. Mënyra më e shpejtë që ata sugjerojnë është Wix ADI (Artificial Design Intelligence), e cila nuk është shumë e frytshme në fundusz.

Kështu që unë do tin ecin me pak më shumë, por mënyra më e mirë, ndërtuesi i faqes!

Czy shihni se ka shabllona to kategorizuara nën etiketime të ndryshme. Shfletoni kategorinë tuaj të ardhshme dhe zgjidhni atë që ju përshtatet.

Pas gjetjes së një theme Wix që ju pëlqen, klikoni ‘edit’ për të vazhduar.

Redaktimi i një faqe në WixButoni "edytować" shfaqet kur ju rri pezull miun për një temë.

Hapi 3: Hartoni faqen tuaj duke përdorur Wix Website Builder

Pas pak çasteve, do t fut fut direkt në ndërtuesin e tire intuitive t faqes.

Hartimi i një faqe interneti është i thjeshtë. Ju do shihni mjete t ndryshme në të majtën dhe anën e djathtë t ekranit tuaj. Gjithashtu, kliko kudo në faqen e internetit për të redaktuar bllokun ose ta zhvendosë në një vend tjetër.

Elementet WixNdërtoni element e webfaqes tuaj duke përdorur editorin Wix drag-and-drop.

Hapi 4: Publikoni faqen e internetit

Kur të goditni butonin e publicimit, do t’ju kérkohet nëse doni një nëndomain falas ose një domen të plotë. Është thirrja juaj.

Pak m shum tweaks janë të rekomanduara.

Shkoni në Wix Dashboard tuaj> Menaxhoni dhe Redaktoni Faqen "dhe konfiguroni SEO, Favicon, Social dhe Përditësimet sipas nevojës.

Konfigurimi i faqes WixKonfiguroni faqen tuaj Wix.

Dhe sapo të kryeni këto cilësime themelore – faqja juaj e internetit është e gatshme.

Pyetjet e bera më shpesh për të bërë një faqe në internet

Si e krijoni një faqe interneti falas?

Ekzistojnë dy mënyra kryesore për të krijuar një faqe interneti falas – përdorimi darmowy hosting strony si 000Webhost ose a platformë e ndërtimit të faqes në internet si Wix, e cila ofron një plan falas.

A „shtë falas krijuesi i faqes GoDaddy?

GoDaddy ka samolot t ndërtuara rreth krijuesit të saj në internet që fillojnë nga 10 $ / muaj. Lexoni rishikimin tonë holësishëm të GoDaddy për të mësuar më shumë.

Cili është krijuesi më i lehtë i faqeve në internet për fillestarët?

urë ndërtuesit e faqeve të internetit janë të lehta për t’u përdorur për fillestarët. Për nga natyra e tire, krijuesit e faqeve në internet janë në shënjestër të përdoruesve jo-teknikë të tru droj ofërnë shumë ndihmë. Kjo shkon nga ndërfaqet miqësore për përdoruesit deri tek modelet e para-ndërtuara.

Nga filloj kur ndërtoj një faqe në internet?

Para se të filloni edhe ndërtimin e faqes tuaj, është njësoj si duke filluar një blog, gjëja e parë që duhet t adresohet është qëllimi juaj. Ajo që dëshironi të jetë ose tri arrihet në faqen tuaj, mund të luajë një rol të reëndësishëm në hartimin dhe zhvillimin e saj.

Sa kohë duhet për të kodifikuar një faqe në internet?

Koha e nevojshme për të kodifikuar një faqe në internet varet nga kompleksiteti i saj. Sa me shumë të keni nevojë për sa i përket karakteristikave dhe dizajnit, aq më gjatë do të zgjasë. Uebfaqet e thjeshta statike mund të kodifikohen brenda pak orësh, ndërsa faqet me të mëdha dhe komplekse mund të zgjasin disa muaj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map